Krzysztof Penderecki przyszedł na świat 23 listopada 1933 roku w Dębicy, ale całe swoje życie był mocno związany z Małopolską. W Krakowie ukończył studia w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (a obecnie Akademii Muzycznej), w której później przez 15 lat wykładał i pełnił funkcję rektora. W latach 1988-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Z jego inicjatywy również, w małopolskich Lusławicach zostało utworzone Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 91 rocznicę urodzin Maestra, bliskie Mu instytucje kultury z Małopolski złożyły hołd jego wyjątkowej spuściźnie.
Siedem bram Jerozolimy w Lusławicach i Krakowie
Lusławickie Centrum i Filharmonia Krakowska wspólnie połączyły siły, aby zaprezentować melomanom wielkie dzieło kantatowo-oratoryjne Mistrza „Siedem bram Jerozolimy”. Utwór wymaga wielkiej przestrzeni scenicznej i potężnego aparatu wykonawczego, który obejmuje: pięcioro solistów śpiewaków, narratora oraz trzy chóry i orkiestrę o bardzo rozbudowanej grupie perkusyjnej. Stąd wyjątkowość koncertu, podczas którego melomani mogli usłyszeć arcydzieło w jego pełnym, zaplanowanym przez kompozytora kształcie.
Premierowe wykonanie „Siedmiu bram Jerozolimy” w Lusławicach miało miejsce w dniu urodzin Mistrza – 23 listopada. Na estradzie pojawili się znakomici soliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński, Artur Janda i Sławomir Holland oraz zespoły: Chór Polskiego Radia – Lusławice, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej. Całość poprowadził maestro Maciej Tworek. Wcześniej dzieło w tym samym wykonaniu zostało zaprezentowane melomanom w Krakowie - 2 listopada w ramach specjalnego koncertu Filharmonii Krakowskiej z okazji 80 sezonu artystycznego.
Filharmonia urodziny Mistrza świętowała także we własnej siedzibie. 17 listopada w Sali Koncertowej instytucji odbył się urodzinowy koncert specjalny, którego gościem była Mūza Rubackytė. Ta uznana francusko - litewska pianistka zaprezentowała słuchaczom napisany przez Maestro koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”.
Zwiedzanie, wystawa i mapping
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego świętowało urodziny swojego patrona także podczas dnia specjalnych wydarzeń pod hasłem Kosmogonia, które nawiązuje do tytułu jednego z utworów kompozytora. 23 listopada można było wziąć udział w wyjątkowym zwiedzaniu Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, odkrywając bogatą historię miejsca naznaczonego obecnością wielkich myślicieli, znaczących idei oraz sztuką działających tam artystów.
Na terenie Centrum w tym dniu odbył się także wernisaż wystawy czasowej fotografii Marka Bebłota „Drzewo życia – Krzysztof Penderecki. Lusławice”. Obchodom urodzin Maestra towarzyszył także spektakularny mapping wyświetlany na bryle lusławickiej sali koncertowej. Pokaz zaprezentował prawdziwy przekrój muzycznej twórczości – od muzyki elektronicznej aż po kameralną, symfoniczną, skomponowany z ujęciami lusławickiego Arboretum.