W części ilustracyjnej znalazły się fotografie kilkudziesięciu kościołów katolickich i cerkwi, głównie greckokatolickich, oraz przykłady małomiasteczkowych i wiejskich zabudowań mieszkalnych, a także budynki gospodarcze, kilka dworów, karczma i pensjonaty uzdrowiskowe. Większość znajduje się w pierwotnym otoczeniu, jednak sporą liczbę — zwłaszcza budowli mieszkalnych i gospodarczych — przeniesiono do muzeów na wolnym powietrzu. Ich istnienie w warunkach naturalnych było bowiem zagrożone lub — ze względu na postęp cywilizacyjny — wręcz niemożliwe. Zatrzymane na fotografiach piękno wtopionej w krajobraz drewnianej architektury, uroda detalu, kunszt dawnych cieśli — wszystko to sprawia, że album staje się niepowtarzalnym spotkaniem z tą częścią naszego historycznego dziedzictwa.
Ilustracje zaopatrzono w noty historyczne odnoszące się do przedstawianych obiektów. Wprowadzeniem do całości albumu jest esej, ukazujący zarówno zarys dziejów Małopolski, jak też uwarunkowania i rozwój budownictwa drewnianego na tym terenie.
Książka zawiera również krótką bibliografię i słowniczek trudniejszych terminów. Całość publikacji przygotowano w języku polskim i angielskim.
Fragment albumu 2,3 MB