Konkurs na wielkanocny koszyczek w Zubrzycy Górnej
Wśród miejsc, które w Wielką Sobotę przyjmą wiernych z koszyczkami, znajdą się także małopolskie skanseny:
- Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza wiernych do znajdującego się w skansenie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża – zabytku architektury drewnianej z początku XVII wieku, który został tu przeniesiony z Ryczowa. Co roku muzeum organizuje w nim specjalne wielkanocne święcenie pokarmów.
Kiedy? Sobota 19 kwietnia, godz. 9.30. Więcej informacji na stronie muzeum
- Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej organizuje konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny, którego wielkim finałem będzie poświęcenie świątecznych pokarmów. W trakcie wydarzenia zaplanowano także pokazy i opowieści o obrzędach wielkanocnych na Orawie, które przygotowała Małolipnicka Rodzina Kolpinga.
Kiedy? Sobota 19 kwietnia, od godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum
W Wielką Środę Filharmonia Krakowska zaprosi na wyjątkowy koncert w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Zabrzmi tam muzyczne misterium pasyjne, którego program wypełnią plankty polskie i dawne śpiewy pasyjne. Przed publicznością wystąpi Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich z towarzyszeniem artystów muzyki dawnej.
- Kiedy? Środa 16 kwietnia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Muzeum Etnograficzne w Krakowie wraz z krakowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zaprasza na spotkanie, na którym dr Elżbieta Jodłowska wygłosi odczyt poświęcony niezwykłym figurom ukrzyżowanego Chrystusa z peruwiańskiej świątyni Soledad. Badaczka opowie o fascynującej postaci Pana Samotności, jego andyjskich korzeniach, które wciąż są obecne w mitologicznych strukturach regionu oraz w tradycyjnym systemie pokrewieństw. Chrystus z Huaráz pełni centralną funkcję w schrystianizowanej kosmowizji, głęboko zakorzenionej w andyjskiej tradycji.
- Kiedy? Poniedziałek 14 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Duo Jatekok
Filharmonia Krakowska będzie miejscem koncertów dwóch muzycznych festiwali:
- IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo”. Przed publicznością wystąpi węgierskie Duo Jatekok, tworzone przez Naïri Badal i Adélaïde Panaget. Pianistki od 2023 są artystkami rezydentkami francuskiej Opéra de Limoges. Chętnie realizują również niekonwencjonalne projekty, wprowadzając publiczność w światy rysunku na piasku, pantomimy czy hip-hopu. W Krakowie zagrają m.in. utwory Debussy’ego i Liszta.
Kiedy? Poniedziałek 14 kwietnia, godz. 19.30.
- 29. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Jego krakowską odsłonę zamknie występ oktetu smyczkowego w składzie: skrzypce – Viviane Hagner, Fanny Fheodoroff, Juliette Beauchamp i Bilal Alnemr, altówki – Miguel Elrich i Kinga Wojdalska oraz wiolonczele – Alexey Stadler i Zuzanna Sosnowska. W programie koncertu znajdą się kompozycje Weinberga, Schönberga i Mendelssohna.
Kiedy? Wtorek 15 kwietnia, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomni widzom swoje dwie inscenizacje:
- na Dużej Scenie „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, sztuka związana ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dzieła Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. W spektaklu występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.
Kiedy? Od wtorku 15 kwietnia do czwartku 17 kwietnia, godz. 19.00.
- na Scenie MOS spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.
Kiedy? Wtorek 15 kwietnia i środa 16 kwietnia, 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwiera nową wystawę czasową „Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim”. Ekspozycja powstała z okazji obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Przedstawia dwie formacje wojskowe biorące udział w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązywała do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego, pierwszego króla w dziejach Polski. Na wystawie można poznać historię obu oddziałów, szlak ich powstańczych walk, skład osobowy, liczebność i straty poniesione w bojach. Ekspozycja prezentuje unikatowe artefakty i pamiątki rodzinne pochodzące z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego w Warszawie.
- Kiedy? Wernisaż - wtorek 15 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Od 14 kwietnia Centrum Sztuki Mościce prezentuje wystawę czasową pod hasłem „Rękodzieło” autorstwa sandomierskiej artystki Natalii Rex. To opowieść o tworzeniu, jego istocie, celebrowaniu prostoty, piękna sztuki i rękodzieła ludowego. Widzowie od pierwszego do ostatniego aktu widzą tu, jak powstaje dzieło symbolizujące nierozerwalny związek z naturą, tradycją i folklorem. Wszystkie obecne na wystawie cyfrowe fotomontaże zostały wydrukowane na papierze fine art i są oprawione w czarną drewnianą ramę (ręcznie malowaną), aby zachować ich ludowy charakter.
- Więcej informacji o wystawie na stronie centrum
Cricoteka w Krakowie zaprasza na otwarty pokaz powarsztatowy, będący częścią artystycznej rezydencji badawczej „Hold Onto Dance”. W jej ramach 20 seniorów i seniorek wraz z choreografkami i tancerkami Moniką Szpunar oraz Evą Morą González, od początku kwietnia, w ramach 8 laboratoryjnych spotkań, eksploruje kwestie bycia aktywnym odbiorcą/odbiorczynią spektakli tanecznych. Pokaz powarsztatowy jest ostatnim etapem rezydencji, podczas której rezydentki podzielą się z widownią swoimi odkryciami, a osoby seniorskie biorące udział w laboratoriach wejdą w rolę performerów i performerek i staną na scenie.
- Kiedy? Środa 16 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie razem z Wydawnictwem „Universitas” zapraszają na spotkanie z Grażyną Stachówną – autorką książki „Trzy dwory. O pannach z Wilka – prawdziwych, literackich i filmowych”. Publikacja powstała z fascynacji niezwykłym splotem życia i sztuki, łączącym pobyt 17-letniego Jarosława Iwaszkiewicza w 1911 roku w mazowieckim dworku w Byszewach (i przyjaźń z braćmi Świerczyńskimi), jego słynne opowiadanie „Panny z Wilka” z 1932 roku oraz nominowana do nagrody Oscara adaptacja utworu w reż. Andrzeja Wajdy. Jak pisze autorka: Trzy dwory, trzy epoki czasowe, sześciu chłopców i sześć dziewcząt, prawdziwe wydarzenia, ich literacka transpozycja, a potem jeszcze filmowa na zawsze pozostaną już splecione w jedną całość o enigmatycznych „migotliwych sensach”.
- Kiedy? Środa 16 kwietnia, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie biblioteki