Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza do świętowania corocznych Urodzin Witkacego, czyli wydarzenia łączącego podwójną rocznicę – powstania teatru oraz przyjścia na świat jego patrona - Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tym roku będą to rocznice odpowiednio: 40. i 140. W ramach bogatego programu wydarzeń zaplanowano:
- wernisaże wystaw: fotografii Witkacego z kolekcji Stefana Okołowicza oraz szkiców ze Sztambucha teatralnego Rafała Zawistowskiego;
- wspólny koncert AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia i zespołu Vołosi;
- premierę inscenizacji „Wahazar” na motywach dramatu Witkacego w reż. Andrzeja Dziuka;
- „Rozmowy istotne” z zespołem teatru i zaproszonymi gośćmi;
- tradycyjny sobotni koncert urodzinowy, tym razem pod hasłem Popylone Pienie, zwieńczony dorocznym toastem za Witkacego i za Szaleńców Bożych.
Kiedy? Od czwartku 27 lutego do 1 marca. Więcej informacji na stronie teatru
Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie po raz 4. odbędzie się koncert charytatywny pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Pierwszy odbył się w kilka dni po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Następne dwa miały miejsce w kolejne rocznice tego wydarzenia. Podczas najbliższej 4. edycji na scenie, obok artystów teatru, wystąpią m.in. zespół Dagadana, Ewelina Flinta, Natalia Niemen, Tatiana Malkova, Barbara Wrońska, Patryk „Bober” Bobrek, Maciej Maleńczuk i Jorgos Skolias. Koncert poprzedzi dyskusja poświęcona sytuacji w Ukrainie. Podczas wydarzenia Fundacja Stand with Ukraine będzie prowadzić zbiórkę dla dzieci z rodzin przyfrontowych.
- Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 4. Przegląd Tradycyjnego Śpiewu Lachów Sądeckich CIOTCYNE ŚPIYWONIE im. Władysławy Janus. Wydarzenie odbędzie się w Wiejskim Domu Ludowym w Mystkowie i poświęcone jest upamiętnieniu Władysławy Janus, wybitnej hafciarki i tancerki, która odeszła dwa lata temu. Organizatorzy pragną przez to wydarzenie oddać hołd jej niezwykłemu wkładowi w lokalną kulturę i sztukę. Ponadto, jednym z głównych celów jest pielęgnowanie i promowanie bogactwa pieśni Lachów Sądeckich, co ma na celu przekazanie i utrwalenie tych unikalnych tradycji muzycznych dla przyszłych pokoleń.
- Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 9.00–15.00. Więcej informacji na stronie centrum
Chodź potańczyć! – zachęca, w ostatni weekend karnawału, Centrum Sztuki Mościce, organizując Fajfy w Mościcach. To wieczorki taneczne dla wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się i potańczyć w wybornym towarzystwie. Każde spotkanie taneczne to szansa na interesującą rozmowę, poznanie kogoś, chwilę relaksu.
- Kiedy? Sobota 1 marca i niedziela 2 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Yaroslav Shemet
W ostatnie dni karnawału Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe koncerty symfoniczne, podczas których Orkiestrę Filharmonii poprowadzi charyzmatyczny dyrygent młodego pokolenia - Yaroslav Shemet. Na scenie zabrzmi słynny poemat symfoniczny Gershwina „Amerykanin w Paryżu” oraz IX Symfonia z „Nowego Świata” Dvořáka. Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela wykona dla publiczności francuski pianista Christophe Alvarez.
- Kiedy? Piątek 28 lutego, godz. 19.30/Sobota 1 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Filharmonia Krakowska zaprasza również na dwa wydarzenia muzyczne poza swoją siedzibą:
- Koncert uniwersytecki w Collegium Novum UJ, podczas którego trio w składzie: Joanna Morska-Osińska, Paweł Zalewski i Marek Toporowski wykona utwory z albumu „Aldebrando Subissati – sonate per violino solo e basso continuo” (wyróżnionego nagrodami: holenderską Recommend z MusicWeb International oraz francuską Diapason 5.) oraz dzieła innych kompozytorów baroku. Wykład pt. „Aldebrando Subissati – senior musicus króla Jana Kazimierza” wygłosi prof. dr hab. Piotr Wilk.
Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 19.00.
- recital fortepianowy w Hotelu Saskim w Krakowie w ramach cyklu Wieczory w Saskim. Tym razem przed publicznością wystąpi Mateusz Dubiel - zwycięzca tegorocznego 53. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianista uzyskał także prawo do uczestnictwa w XIX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.
Kiedy? Niedziela 2 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Opera Krakowska zaprasza na coroczną Galę Studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego AMKP. Dzięki współpracy z Operą studenci mają możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności w warunkach operowych. W tym roku, przy akompaniamencie Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego – Dyrektora Opery oraz profesora AMKP, zaprezentują Operową Moc Przebojów. Będzie to gala prawdziwych operowych hitów, czyli najbardziej znanych arii, duetów oraz ansambli.
- Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery
Na karnawałowy wieczór z muzyką i słodkościami zaprasza Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Koncert Fun&Classic w wykonaniu Waldemara Malickiego i RB DIXIE FIVE połączy „stary, dobry jazz” dixielandu z klasyczną muzyką fortepianową. W przerwie publiczność będzie mogła zaś degustować klasyczne tłustoczwartkowe słodkości przygotowane przez sądeckie ciastkarnie.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Cricoteka w Krakowie zaprasza na koncert muzyki współczesnej w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak. Zabrzmią dzieła nawiązujące do klasycznych form: kompozycja Agaty Zubel na sopran i orkiestrę smyczkową do wiersza Rilkego, koncert Mikołaja Majkusiaka, napisany na zamówienie Sinfonietty, a także „Entr’acte” Caroline Shaw, który pobrzmiewa echami dawnych menuetów. Muzyka amerykańskiej kompozytorki to nie jedyny anglosaski akcent – koncert będzie zarazem finałem owocnej współpracy z London Sinfoniettą, czołowym zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki nowej, a w roli solistki wystąpi Fiona Winning, altowiolistka zespołu.
- Kiedy? Niedziela 2 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Spektakl Pani Bovary
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza widzów na trzy inscenizacje:
- na Dużej Scenie bijąca rekordy popularności inscenizacja ponadczasowej komedii Moliera „Chory z urojenia”. Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka całość w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji. W tytułowej roli występuje Andrzej Grabowski, w obsadzie również m.in. Lidia Bogaczówna, Krzysztof Jędrysek i Anna Tomaszewska.
Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 19.00/Piątek 28 lutego, godz. 11.00 i 19.00.
- na Scenie – Dom Machin „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Sztuka odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.
Kiedy? Piątek 28 lutego, godz. 19.00/Sobota 1 marca i niedziela 2 marca, godz. 16.00.
- na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki sztuka „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, według tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązująca do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie występują: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.
Kiedy? Od czwartku 27 lutego do niedzieli 2 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do swojego oddziału - Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu na 8. Ludźmierskie Spotkanie ze Słowem. Spektakl „O cłecym zywobyciu, jakie było jest i będzie” przeniesie widzów w świat góralskiej refleksji nad życiem – tym, które było, tym, które jest, i tym, które dopiero nadejdzie. W roli głównej wystąpi Stanisław Jaskułka.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również na familijny spektakl „Masza i niedźwiedź – historia detektywistyczna”. Główni bohaterowie – Masza, Niedźwiedź i ich przyjaciele zaczynają przygotowania do urodzin. A ponieważ w tajemniczy sposób ze stołu i lodówki zaczynają znikać smakołyki, Masza postanawia rozwiązać tę zagadkę, występując tym razem w roli…detektywa! Zdradzić możemy tylko, że dzięki odrobinie życzliwości i dobrego serca, uda się złagodzić nawet najczarniejszy charakter.
- Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 10.00, 13.00 i 15.30. Więcej informacji na stronie centrum
Wystawa
Cricoteka w Krakowie prezentuje nową wyjątkową wystawę czasową „(Nie)Umarła klasa” zainspirowaną przypadającą na ten rok 50. rocznicą premiery legendarnego spektaklu „Umarła klasa” Teatru Cricot 2. Trzonem ekspozycji są wszystkie zachowane w kolekcji Cricoteki obiekty związane z głośnym przedstawieniem Tadeusza Kantora. Prócz zespołu rekwizytów teatralnych, prezentowane są także m.in. dwa obiekty stworzone przez Kantora w II połowie lat 80. z myślą o wystawianiu w przestrzeniach muzealnych idei spektaklu, a także ikoniczny „Chłopiec w ławce z Umarłej klasy”, czyli makieta pomnika nagrobnego artysty i jego matki. Do wejścia w dialog ze spektaklem Cricoteka zaprosiła także twórcę teatralnego – Krzysztofa Garbaczewskiego, który specjalnie na tę okazję stworzył interaktywną instalację pod hasłem „Ani żywa, ani umarła”. Z wystawą w dialog wchodzi także prezentowana w Cricotece praca „Hommage à Tadeusz Kantor” autorstwa izraelskiego rzeźbiarza Dani Karawana , której punktem wyjścia jest reinterpretacja jednego z najbardziej ikonicznych obiektów Kantorowskiego imaginarium - szkolnej ławki.
- Kiedy? Wystawa dostępna do 21 grudnia. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje nową wystawę czasową w Galerii Sztuki w willi Oksza. „Kobieta zdziczała” to ekspozycja autorstwa Katarzyny Depta-Garapich, której bohaterkami są wyjątkowe kobiety, związane z artystycznym środowiskiem Zakopanego pierwszej połowy XX w. – tancerka Rita Sacchetto, aktorka Maria Olska, rzeźbiarka Maria Witkiewiczówna oraz góralska poetka Katarzyna Sobczak. Na podstawie archiwalnych zdjęć i artefaktów Katarzyna Depta-Garapich tworzy dla nich specjalne stroje – przebrania. Podążając za karnawałowym tańcem i wczuwając się w zakopiańskie artystki, przemienia się wraz z nimi w poszczególne zwierzęta – jest rysiem, orłem, gronostajem lub nietoperzem.
- Kiedy? Wernisaż - sobota 1 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wernisaż wystawy „One”. Jest ona spotkaniem dwóch artystek młodego pokolenia: Magdaleny Prokop - obecnie studentki drugiego roku Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Ewy Przetacznik - uczennicy Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu. Magdalena i Ewa spotkały się kilka lat temu w pracowni Malarskiej Gorlickiego Centrum Kultury, gdzie szlifowały swój warsztat i poznawały świat sztuki. Poszukując własnej drogi artystycznej, kontynuują poszukiwania twórcze w zakresie malarstwa, rzeźby i rysunku. Wystawa w gorlickiej galerii jest pierwszą na taką skalę prezentacją ich dorobku artystycznego.
- Kiedy? Wernisaż – czwartek 27 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Kolarza. Artysta pochodzi z Bochni, ale dzieciństwo spędził w Miechowie. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Po ukończeniu studiów przez kilka lat tworzył w Warszawie i Krakowie. Obecnie mieszka w Laskowej koło Limanowej. Brał udział w licznych wystawach i plenerach w Polsce oraz za granicą.
- Kiedy? Wernisaż – piątek 28 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na dwa spotkania:
- prezentację najnowszej publikacji instytucji „(Nie)widzialne pomniki wolności”. To dwutomowe opracowanie poświęcone pomnikom zniesienia pańszczyzny. Prowadzący Mateusz Wyżga wraz ze swoimi gośćmi porozmawia o sposobach na pamięć i zapomnienie, i o tym, jak obie te perspektywy są obecne w polskim krajobrazie. Rozmówcy przyjrzą się miejscom, w których ludzie upamiętnili fakt zniesienia pańszczyzny. Zastanowią się nad siłą opowieści o jej pogrzebach. Będzie też mowa o rezultatach współpracy artystyczno-antropologicznej, badaniach etnograficznych, pejzażach dźwiękowych oraz o historii i jej wpływie na rzeczywistość.
Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.00.
- warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych, których uczestnicy razem z prowadzącą Magdaleną Kozioł odkryją tajniki tkactwa Podlasia.
Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 11.00.
Więcej informacji na stronie muzeum
Zajęcia związane z tkactwem zaproponuje również Muzeum Archeologiczne w Krakowie, w ramach cyklicznych warsztatów poświęconych prekolumbijskiej sztuce zdobienia tkanin. Przedstawiciele rozmaitych kultur zamieszkujących tereny współczesnego Peru osiągnęli zdumiewająco wysoką biegłość w wytwarzaniu i zdobieniu tkanin. Na prostych krosnach tkali tkaniny o bardzo skomplikowanych splotach, np. dwuosnowowe, broszowane, kilimy grzebyczkowe. Tworzyli cienkie jak pajęczyna gazy, wyplatali dzianiny z włosiem podobne do zachodnich kobierców. Więcej o wspaniałym świecie prekolumbijskich tkanin dowiedzieć się będzie można podczas czwartkowych warsztatów.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Filharmonia Krakowska z myślą o najmłodszych melomanach przygotowała kolejne spotkanie z cyklu Muzyczne Bobasy, które odbędzie się pod hasłem „Miasto śpiewa”. Organizatorzy zapraszają wszystkie maluszki wraz z ich rodzicami na muzyczną podróż przez miejskie krajobrazy. Podczas wyjątkowego koncertu będzie można odkryć harmonię ukrytą w dźwiękach codziennego życia miasta, od trąbienia klaksonów po rytmiczny stukot kół tramwajowych. Profesjonalni muzycy stworzą barwną atmosferę, gdzie maluszki będą mogły umuzykalnić się, rozwijając swoją wrażliwość i wyobraźnię na miejskie dźwięki.
- Kiedy? Niedziela 2 marca, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na spotkanie z cyklu „Teologia ciała”, które tym razem będzie poświęcone małżeństwu Józefa i Maryi. Gościem będzie Ks. Tomasz Jaklewicz – prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii dogmatycznej, duszpasterz, publicysta i rekolekcjonista.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie instytutu
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wyjątkowe warsztaty florystyczne, które pozwolą uczestnikom zanurzyć się w świecie kwiatów, sztuki i kreatywności. Podczas zajęć będzie można: poznać techniki układania kwiatów ciętych w flower boxach – oryginalnych i trwałych kompozycjach i stworzyć własne dzieło, które stanie się piękną dekoracją lub wyjątkowym prezentem. Uczestnicy będą pracować z różnorodnymi naturalnymi elementami pod okiem doświadczonego instruktora.
- Kiedy? Czwartek 27 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tegoroczne obchody włączają się także instytucje kultury województwa małopolskiego:
- Filharmonia Krakowska wraz z odziałem krakowskim Instytutu Pamięci Narodowej organizuje po raz 14. Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W pierwszej części wystąpi dziesięcioro laureatów IX Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” w różnych kategoriach, którzy zaprezentują swoje zwycięskie utwory. W drugiej części filharmonicznego koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć tradycyjne utwory związane z Państwem Podziemnym i Armią Krajową.
Kiedy? Niedziela 2 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na spotkania: pod Krzyżem Sądeckim Żołnierzy Wyklętych oraz tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza przy ul. Św. Ducha.
Kiedy? Sobota 1 marca, godz. 15.00 i 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
- Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje specjalne zajęcia dla grup zorganizowanych młodzieży pn. „Tajemnice Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy poznają losy osób, które w różny sposób zdecydowały się przeciwstawić narzuconej Polsce siłą władzy komunistycznej. Program obejmuje zwiedzanie fragmentów muzealnej ekspozycji oraz zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczestnicy mogą poznać losy m.in. rtm. Witolda Pileckiego „Witolda", ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa", Hieronima Dekutowskiego „Zapory" oraz Danuty Siedzikówny „Inki".
Kiedy? Czwartek 27 lutego – piątek 28 lutego. Więcej informacji na stronie muzeum
- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na wyjątkowy koncert poezji śpiewanej pt. „Do Niezłomnych”. Na scenie wystąpi poeta i bard Janusz Saługa. Repertuar koncertu opiera się na tekstach współczesnych poetów, takich jak Wojciech Wencel, Kazimierz Józef Węgrzyn, Leszek Andrzej Mroczkowski oraz Barbara Lipińska-Postawa. Ich wiersze, pełne patriotyzmu i refleksji, pozwalają słuchaczom lepiej zrozumieć dramatyczne losy Żołnierzy Niezłomnych i oddać im należny szacunek.
Kiedy? Niedziela 2 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum