W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem lekturą będzie jeden z najsłynniejszych dramatów okresu romantyzmu – „Kordian” Juliusza Słowackiego. Do czytania utworu, opublikowanego po raz pierwszy 190 lat temu w Paryżu, zachęcą w najbliższą sobotę również małopolskie instytucje kultury:
- Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dołącza do akcji, która w Lusławicach nabiera szczególnego znaczenia w związku z trwająca tam obecnie wystawą dzieł Jacka Malczewskiego. Twórczość Juliusza Słowackiego była bowiem jedną z największych inspiracji dla wybitnego malarza. Dzieła autora „Balladyny” cenił również Krzysztof Penderecki. Lektura fragmentów „Kordiana” odbędzie się na ganku Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w lusławickim Arboretum.
Kiedy? Sobota 7 września, od godz. 16.00.
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprosi do lektury utworu na dziedzińcu instytucji.
Kiedy? Sobota 7 września, godz. 16.00.
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje czytanie dramatu na swoim dziedzińcu, z udziałem aktorów Teatru Mumerus: Agnieszki Dziedzic, Jana Mancewicza, Mateusza Dewery, Jacka Milczanowskiego oraz Wiesława Hołdysa.
Kiedy? Sobota 7 września, godz. 12.00.
- Muzeum Ziemi Tarnowskiej we współpracy z Dębińskim Centrum Kultury zaprasza na Czytanie "Kordianie" w sali koncertowej Muzeum - Zamek w Dębnie.
Kiedy? Piątek 6 września, godz. 14.00.
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przygotował specjalne wydarzenie, podczas którego na teatralnym balkonie fragmenty dramatu zaprezentują aktorki i aktorzy: Wojciech Dolatowski, Marta Waldera, Dominika Feiglewicz-Penarska, Karolina Kazoń, Tadeusz Zięba, Maciej Jackowski i Rafał Dziwisz.
Kiedy? Sobota 7 września, godz. 12.00.
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę obrazów „Stój! Stój, moje życie!”. Artyści zaproszeni do udziału w ekspozycji podjęli wyzwanie i przedstawili obrazy inspirowane "Kordianem" Juliusza Słowackiego we własnej odsłonie. Wybrane fragmenty dramatu odsłuchać będzie można w Radio Rajska, a poprowadzą do nich kody QR, umieszczone pod obrazami.
Kiedy? Wernisaż – sobota 7 września, godz. 13.00.
Więcej informacji o akcji i instytucjach w niej uczestniczących na oficjalnej stronie Narodowego Czytania pod adresem www.prezydent.pl.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje dwa wydarzenia związane z poetycką twórczością:
- Wieczór jubileuszowy Joanny Babiarz i Janusza Szota – z okazji 40 lat ich pracy twórczej. Jubilaci tworzą Zespół Piosenki Poetyckiej DOOKOŁA. Wydali również swoją autorską płytę z poezją śpiewaną pt. „Wędrowanie”, z której kilka piosenek – oprócz wybranych wierszy i rozmowy, okraszonej projekcją slajdów z plastycznymi dziełami – zabrzmi podczas jubileuszowego wieczoru.
Kiedy? Sala im. Romana Sichrawy - piątek 6 września, godz. 18.00.
- „Czytanie poezji Antoniny Zachary-Wnękowej”. Urodzona w 1894 roku w Olszówce pisarka, w swojej twórczości często łączyła język literacki z gwarą góralską. Jej dzieła obejmują zarówno liryczne wiersze, jak i prozaiczne baśnie, które podkreślają piękno natury oraz tradycji ludowych. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Mlekodaj, a o oprawę muzyczną zadba Zespół Regionalny PODHALE.
Kiedy? Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – piątek 6 września, godz. 18.30.
Więcej informacji o wydarzeniach na stronie centrum
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie inauguruje nową wystawę pod hasłem „Gdy wieś szła do miasta - wnętrza mieszkań chłoporobotników”. To ekspozycja poświęcona wnętrzom mieszkań w domu robotniczym z okolic Chrzanowa. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z eksponatami prywatnego Muzeum Dnia Codziennego 1939-1989 w Płazie, które wyeksponuje swoje zbiory w znajdującym się w skansenie spichlerzu z Kościelca. To 7 pomieszczeń prezentujących wnętrza mieszkalne wraz z wyposażeniem oraz 2 pomieszczenia poświęcone historii osiedla robotniczego i zakładu wapienniczego w Płazie. Bogactwo zgromadzonych eksponatów i ich aranżacja przeniosą odbiorców w klimat minionej epoki sprzed wielu dekad. Wystawa odbywa się w ramach zainicjowanego przez Województwo Małopolskie projektu Muzea Domowe.
- Kiedy? Wernisaż - piątek 6 września, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie województwa
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na plenerowy, organizowany przed budynkiem instytucji Pchli Targ. To miejsce, gdzie można upolować okazję, zasięgnąć wiedzy pasjonatów, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. To także szansa na wystawienie rękodzieła wykonanego podczas wakacyjnego urlopu i zbędnych przedmiotów znalezionych przy przeglądzie mieszkania, a także podzielenie się sadzonkami roślin.
- Kiedy? Niedziela 8 września, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Zagrody Maziarskiej w Łosiu na niezwykłą podróż szlakami łemkowskiej wsi oraz różnorodnych form rozety, która była umieszczana na sosrębach chałup i chyż w całych Karpatach. Uczestnicy warsztatów pod hasłem „Na karpackim szlaku” stworzą graficzne kompozycje rozety techniką drukowania, za pomocą drewnianych stempli, wykonanych przez miejscowych snycerzy. Stare, archiwalne mapy Łosia, prezentowane w łemkowskiej chyży, pokażą, jak wyglądała niegdyś łemkowska wieś.
- Kiedy? Sobota 7 września, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na pierwszą projekcję w ramach plenerowego Rodzinnego Kina Pod Niebiem. Seans odbędzie się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Widzowie obejrzą film „Cudowny chłopak”.
- Kiedy? Piątek 6 września, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie instytutu
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza do Lasu Wierzchosławickiego, gdzie na Ścieżce Przyrodniczo-Leśnej odbędzie się dziesiąta edycja Zielonej Wierzchosławickiej Dychy. To plenerowa impreza organizowana razem ze Stowarzyszeniem Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach oraz Lasami Państwowymi. Oprócz zawodów sportowych zaplanowano rodzinny piknik, z m.in. strażackim torem przeszkód, pokazem pszczelarskim oraz degustacją lokalnych produktów od Koła Gospodyń Wiejskich.
- Kiedy? Niedziela 8 września, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach inauguruje II edycję Festiwalu „Cały Twój”, poświęconego dziedzictwu Papieża Polaka. Podczas koncertu pod hasłem „Jeśli chcesz naprawdę żyć” zaśpiewają: Izabela Szafrańska, Emilia Pływacz, Marcin Sójka i Stanisław Plewniak. Towarzyszyć im będzie Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Program koncertu wypełni premierowe wykonanie napisanych specjalnie na tę okazję utworów inspirowanych papieskimi encyklikami: „Laborem exercens”, „Redemptoris Mater” oraz „Ecclesia de Eucharistia”. Muzykę do tekstów Jerzego Łysińskiego skomponował Janusz Wierzgacz. Twórcą aranżacji jest Marek Pawełek.
- Kiedy? Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach - sobota 7 września, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Filharmonia Krakowska inauguruje 5. edycję Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat – najważniejszego festiwalu w działalności instytucji. W ramach festiwalowego prologu odbędą się dwa wydarzenia:
- koncert z gościnnym udziałem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej szefa artystycznego, a jednocześnie I dyrygenta gościnnego Filharmonii Krakowskiej – Łukasza Borowicza. Gwiazdą koncertu będzie światowej sławy skrzypaczka Bomsori Kim – laureatka II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku. Podczas krakowskiego koncertu wykona „Koncert skrzypcowy D-dur op. 35” Ericha Korngolda,
Kiedy? Czwartek 5 września, godz. 18.00.
- koncert Morawskiej Orkiestry Filharmonicznej z Ołomuńca, która pod dyrekcją swojego głównego dyrygenta - Hamara Zsolta, zaprezentuje „Uwerturę koncertową E-dur” Karola Szymanowskiego oraz I Symfonię Bohuslava Martinů. Wraz zespołem z Ołomuńca wystąpi również czeski pianista Marek Kozák, który wykona Koncert fortepianowy g-moll op. 33 Antonína Dvořáka.
Kiedy? Piątek 6 września, godz. 19.30.
Z festiwalowym prologiem będzie związane także pierwsze w sezonie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”, organizowane w czwartek 5 września o godz. 18.00.
Więcej informacji o festiwalu na stronie filharmonii
Filharmonia Krakowska zaprasza także wszystkie maluszki i ich rodziców na muzyczną podróż do świata ptasich treli i leśnych melodii. Podczas niezwykłego koncertu z nowego cyklu „Muzyczne boBasy” będzie można odkryć piękno ptasiego śpiewu, który wypełnia las i tworzy magiczną atmosferę. Muzycy przeniosą publiczność w świat niecodziennych melodii i harmonijnych dźwięków, skomponowanych z myślą o najmłodszych odbiorcach, aby rozwijać ich wyobraźnię, umuzykalniać i umożliwić swobodne doświadczanie otaczających dźwięków.
- Kiedy? Niedziela 8 września, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Cricoteka w Krakowie zaprasza na koncert będący prologiem Festiwalu Sacrum Profanum. Spółdzielnia Muzyczna zaprezentuje kompozycje związane z tegoroczną edycją międzynarodowego konkursu Playground. Muzyce będzie towarzyszyć rozmowa z udziałem superwizora konkursu – Rafała Ryterskiego oraz trójki finalistów.
- Kiedy? Czwartek 5 września, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Kasztelu w Szymbarku na recital gitarowy włoskiej artystki Marii Ivany Oliva. Na program koncertu pod hasłem „W hołdzie Danielowi Fortea” złożą się utwory kompozytorów romantycznych. Wydarzenie odbywa się w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.
- Kiedy? Sobota 7 września, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr Witkacego w Zakopanem organizuje kolejny koncert piosenek ze swojego scenicznego archiwum. W Kawiarni Witkacy zaśpiewają Dorota Ficoń i Krzysztof Wnuk. Na fortepianie będzie im akompaniował Jerzy Chruściński.
- Kiedy? Sobota 7 sierpnia, godz. 21.45. Więcej informacji na stronie teatru
Spektakl Szymborska
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom dwie inscenizacje:
- na Scenie Dom Machin spektakl związany z ubiegłoroczną 100. Rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.
Kiedy? Piątek 6 września/Sobota 7 września/Niedziela 8 września, godz. 19.00.
- na Scenie MOS sztuka „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, według tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązująca do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie występują: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.
Kiedy? Piątek 6 września, godz. 19.00/Sobota 7 września, godz. 17.00/Niedziela 8 września, godz. 16.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom ponownie wszystkie odsłony cyklu Tatrzańskie w reż. Andrzeja St. Dziuka. Cykl, poświęconych podhalańskiej tematyce, powstał z inspiracji dzieł polskich pisarzy i artystów:
- Część 1 „Na przełęczy” nawiązuje do utworu Stanisława Witkiewicza. To literacka relacja z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy, zachwycając się ich dzikim pięknem, odkrywano je dla ludzi z nizin. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Czwartek 5 września, godz. 19.15.
- Część 2 „Człapówki – Zakopane” została oparta na motywach prozy Andrzeja Struga, która przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Piątek 6 września, godz. 19.15.
- Część 3 „Spiski – Hej!” powstała na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka, gdzie oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.
Kiedy? Sobota 7 września, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru
W najbliższy weekend Teatr Witkacego w Zakopanem pokaże także spektakl na terenie Muzeum Jana Kasprowicza Harenda. Publiczność obejrzy inscenizację „Kruk”, będącą adaptacją dzieła hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Autor wprowadza widzów w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się, że na wiele rzeczy ma się wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej człowiekowi zależy? W obsadzie spektaklu reżyserowanego przez Marka Wronę występują: Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Piotr Łakomik, Emilia Nagórka i Dominik Piejko.
- Kiedy? Niedziela 8 września, godz. 20.15. Więcej informacji na stronie teatru