Koncerty: Zamknięcie sezonu w filharmonii i przebojowa Viki Gabor
Filharmonia Krakowska zamyka kolejny sezon artystyczny wyjątkowym koncertem, podczas którego oratorium „Odyseusz” autorstwa niemieckiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku - Maxa Brucha. Przed publicznością wystąpią: Orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Łukasza Borowicza, z towarzyszeniem solistów: Mariusza Godlewskiego, Anny Bernackiej, Natalii Rubiś, Katarzyny Guran, Mirandy Gołębiowska-Exner, Józefa Dwojaka oraz Patryka Wyborskiego. Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kiedy? Piątek 10 czerwca, godz. 19:30 / Sobota 11 czerwca, godz. 18:00.
Więcej informacji na stronie filharmoniakrakow.pl
Łukasz Borowicz
Filharmonia Krakowska w ten weekend organizuje także Koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Na scenie wystąpi Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy. Muzycy goszczą obecnie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Rezydencja artystyczna i intensywne próby mają na celu przygotowanie artystów do koncertów w Polsce. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zaangażowaniu lusławickiego centrum oraz Województwa Małopolskiego, młodzi muzycy mają szansę na powrót do bezpiecznej i komfortowej pracy artystycznej, przerwanej przez działania wojenne. Podczas koncertu w filharmonii orkiestrę poprowadzi włoski dyrygent i skrzypek Giuseppe Mengoli. Z muzykami na scenie wystąpi w ten wieczór również pochodzący z Hiszpanii pianista Juan Carlos Fernandez-Nieto.
Kiedy? Niedziela 12 czerwca, godz. 18:00.
W przerwie koncertu przeprowadzona zostanie zbiórka dla osób potrzebujących pomocy na Ukrainie, której organizatorem jest Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych w Zakliczynie.
Więcej informacji na stronie filharmoniakrakow.pl
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza do swojej siedziby, na kolejny koncert z poświęconego młody talentom cyklu Prezentacje. Tym razem dla publiczności zagrają: harfistka Natalia Skonieczna i pianista Krzysztof Wierciński. W repertuarze koncertu zabrzmią kompozycje m.in. J. S. Bacha, L. van Beethovena i F. Chopina.
Kiedy? Niedziela 12 czerwca, godz. 16:00.
Więcej informacji na stronie penderecki-center.pl
Centrum Sztuki Mościce na swojej scenie będzie gościć jedną z najpopularniejszych gwiazd młodego pokolenia – Viki Gabor. 15-letnia wokalistka ma na swoim koncie pięć nominacji do Fryderyków i wiele wygranych plebiscytów. Jesienią 2022 planuje wydanie swojej drugiej płyty. Podczas tarnowskiego koncertu zaprezentuje m.in. swój najnowszy przebój „Napad na Serce”.
Kiedy? Czwartek 9 czerwca, godz. 20:00.
Więcej informacji na stronie csm.tarnow.pl
Spektakle: Teatralna noc i operowe arcydzieło
W sobotę 11 czerwca odbędzie się tegoroczna edycja Krakowskiej Nocy Teatrów. Do akcji dołączyły również instytucje kultury Województwa Małopolskiego:
- Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, który przypomni widzom dwa spektakle:
„Ludwiczek” - Tytułowa postać spektaklu to oczywiste nawiązanie do legendarnego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Twórcy spektaklu - Daniel Malchar i Rafał Szumski konfrontują wybitnego, pomnikowego artystę ze światem współczesnym. Czy genialny kompozytor byłby w stanie dzisiaj poradzić sobie w rzeczywistości nastawionej na komercję i schlebianie gustom? W obsadzie m.in. Ewelina Cassette, Karolina Kazoń, Tomasz Międzik, Daniel Malchar i Rafał Szumera.
Kiedy? Scena – Dom Machin, godz. 19:00 i 21:00.
„Danton” - Spektakl nawiązujący do głośnej sztuki Stanisławy Przybyszewskiej, m.in. zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. Reżyserem adaptacji jest Radosław Stępień. W słynne historyczne postaci rewolucji francuskiej wcielają się Mariusz Bieryt, Dominik Stroka i Adam Wierzyński. W obsadzie również - Agnieszka Judycka i Magdalena Osińska.
Kiedy? Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki, godz.20:30 i 22:30.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie teatrwkrakowie.pl
- Cricoteka, która zaprezentuje spektakl „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój”. Jego autorką jest Basia Bujakowska. Twórczyni od lat inspiruje się twórczością m.in. Tadeusza Kantora. Brała udział w spotkaniach warsztatowych u aktora Teatru Cricot 2 – Bogdana Renczyńskiego. W Cricotece stworzyła spektakl „Mechaniczne Sny” oraz prowadziła warsztaty teatralne na podstawie happeningu Tadeusza Kantora „Lekcja anatomii wedle Rembrandta”.
Kiedy? Godz. 18:30.
Więcej informacji na stronie cricoteka.pl
Ludwiczek w Teatrze Słowackiego
Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. ,,Carmen" Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.
Kiedy? Piątek 10 czerwca / Niedziela 12 czerwca, godz. 18:30.
Więcej informacji na stronie opery pod adresem: opera.krakow.pl
Centrum Sztuki Mościce zaprezentuje spektakl, który zespół Świerczkowiacy przygotował specjalnie na obchody 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózki i przyjazdu papieża Jana Pawła II do Tarnowa. Przedstawienie pt. „Kwiat polskiej ziemi” przybliża historię regionu, życie, postawę i śmierć błogosławionej Karoliny Kózki - prostej, a zarazem wyjątkowej dziewczyny z ludu.
Kiedy? Niedziela 12 czerwca, godz. 19:00.
Więcej informacji na stronie csm.tarnow.pl
Wydarzenia nie tylko plenerowe: Spacery, festiwale, kiermasze
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zachęca do odkrywania piękna i tajemnic regionu za sprawą XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Naturalnie”. Organizatorzy proponują wycieczkę do miejsc, w których kultura w sposób wyjątkowy przenika się z naturą. Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa.
W ten weekend organizatorzy zapraszają do dwóch wyjątkowych miejsc:
- Kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy
- Osady młyńskiej w Roztoce-Brzezinach
Więcej informacji na stronie dnidziedzictwa.pl
Nie tylko plenerowe atrakcje czekają w ten weekend na zwiedzających Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Od 11 czerwca instytucja udostępnia nową wystawę czasową poświęconą IS-A Salamandra. To szybowiec o ponadczasowej drewnianej konstrukcji, który z okazji 86-tych urodzin oraz ukończenia trwającej ponad pół roku renowacji wróci na muzealną ekspozycję.
Na terenie Muzeum odbędzie się także inauguracja tegorocznego Małopolskiego Festiwalu Smaku. W programie m.in. pokazy gotowania w wykonaniu Andrzeja Polana połączone z degustacjami, kulinarne warsztaty, a także koncert zespołu Ørganek. W ten dzień będzie obowiązywał wstęp wolny do muzeum!
Więcej informacji na stronie malopolska.pl
Plenerowe atrakcje czekają w najbliższą niedzielę także zwiedzającym Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Odbędą się tam Kiermasz Rękodzieła Artystycznego. To niecodzienna okazja, by znaleźć niepowtarzalną biżuterię, obrazy czy inne przedmioty, które zachwycają swoją oryginalnością, pięknem i z pewnością staną się ozdobą każdego wnętrza! Kiermaszowi będzie towarzyszył również festyn rowerowy, organizowany na ulicach centrum Nowego Sączu. Peleton rowerzystów wyruszy do skansenu z Rynku o godz. 15:30.
Więcej informacji na stronie muzeum.sacz.pl
Na specjalne wydarzenie w godzinach wieczornych zaprasza Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W Dworze Karwacjanów odbędzie się spotkanie z działającym w ramach instytucji Bractwem Kurkowym. Program specjalnej Nocy w Muzeum obejmie m.in. opowieść o dziejach stroju narodowego i warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Wydarzenie odbędzie się w piątek 10 czerwca, w godz. 18:00 – 21:00.
Więcej informacji na stronie muzeum.gorlice.pl
Wystawy: Polskie malarstwo i włoskie stele
W ten weekend Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje także dwie nowe wystawy czasowe:
- „Wyrwane z kalendarium życia” to prezentacja malarskiego dorobku Dominiki Paczkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i członka ZPAP o/Kraków. Jej monumentalne realizacje witrażowe znajdują się zarówno w budynkach prywatnych, jak również użyteczności publicznej oraz kościołach na Podkarpaciu.
- „Światło cienia” jest wyborem pastelowych dzieł autorstwa pochodzącej z Radomia artystki Jolanty Jastrzębskiej – Jakiel. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek 10 czerwca o godz. 17:00.
Jedna z prac Dominiki Paczkowskiej
Od 9 czerwca w oddziale Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – willi Koliba, można oglądać wystawę „Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin. Dzieła artysty z Doliny Aosty”. Ekspozycja składa się z prac artysty Donato Saviniego - pochodzącego z Cogne, kurortu górskiego położonego w Dolinie Aosty we włoskich Alpach. Savin jest cenionym artystą, współczesnym artystą rzemieślnikiem, który w twórczości w istotny sposób interpretuje i przekształca skały pochodzące z jego gór w różne realizacje. Wystawę można oglądać do 30 września.
Więcej informacji na stronie muzeumtatrzanskie.pl