Tryptyk rzymski
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach Sceny SOKÓŁ „Tryptyk Rzymski Jana Pawła II” w wykonaniu aktorów Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu: Doroty Kaczmarczyk, Moniki Ślepiak i Janusza Michalika. Spektakl jest traktowany jest jako przesłanie i poetycki testament Jana Pawła II, który odkrywa w nim swoją wiarę i osobistą relację z Bogiem. Wzruszający w swej subtelności poemat jest donośnym przypomnieniem i nauką o źródle i strumieniu, o jawności każdego uczynku w obliczu Boga, o korzeniach wiary, zawierzeniu i przymierzu między człowiekiem i Bogiem.
- Kiedy? Poniedziałek 26 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie SOKOŁA
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom przedstawienie „Szczeliny istnienia”, zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.
- Kiedy? Środa 28 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Cricoteka w Krakowie będzie gościć u siebie orkiestrę Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa. Artyści wykonają dla publiczności symfonie paryskie z repertuaru Josepha Haydna.
- Kiedy? Środa 28 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje plenerową wystawę rzeźby pod hasłem "Z formą w ogrody". Będzie ona prezentowana w malowniczym otoczeniu Kasztelu w Szymbarku. Inspiracją dla jej koncepcji stała się odwieczna tęsknota człowieka za schronieniem — miejscem wytchnienia, gdzie ciało może odpocząć, a umysł odetchnąć od zgiełku cywilizacji. Ogród od wieków spełniał taką funkcję, będąc jednocześnie wyrazem estetycznych aspiracji i potrzeb duchowych. Rzeźba, jako forma sztuki silnie obecnej fizycznie, wchodzi z ogrodem w intymny dialog. Niekiedy kontrastuje z jego miękkością, czasem wtapia się w krajobraz, ale zawsze prowokuje do zatrzymania.
- Kiedy? Wernisaż – wtorek 27 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w spacerach fotograficznych towarzyszących nowej wystawie czasowej „Translokacje świątyń w Polsce”. Ich uczestnicy podążą tropem niezrealizowanych projektów krakowskich skansenów – do związanych z nimi kościołów. Trasa majowego spaceru poprowadzi przez park (w sąsiedztwie renesansowej Willi Decjusza i rzeźb Bronisława Chromego), drogami starej Woli Justowskiej, aż na skraj rezerwatu przyrody Panieńskie Skały.
- Kiedy? Wtorek 27 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje Wtorkowe spotkania z zabytkiem nie tylko dla seniorów. To cykl prelekcji połączony z pokazem eksponatów. Starannie wybrany obiekt wydobyty z muzealnych magazynów lub gablot, jest tu okazją do omówienia różnych aspektów pradziejów. Najbliższe ze spotkań, prowadzone przez Adama Zahackiego, odbędzie się pod hasłem „Do znoju i do boju? – rzecz o siekierach z epoki brązu”.
- Kiedy? Wtorek 27 maja, godz. 13.30 i 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej publikacji książkowej instytucji. „W uścisku śmierci. Historia łączniczki WERY” to historia łączniczki Zofii Gabryś, spisana przez jej córkę – Jolantę Kupiec. Bohaterka publikacji brała udział w niesamowicie ryzykownych akcjach przeprowadzania uciekinierów z obozu, a także w przenoszeniu tajnych grypsów czy broni i amunicji z alianckich zrzutów. Towarzyszyło jej nieustanne, śmiertelne zagrożenie ze strony wszechobecnego okupanta. Za swoją konspiracyjną działalność w czasie niemieckiej okupacji, była wielokrotnie odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Kiedy? Wtorek 27 maja, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie muzeum
Witkacy Atelier
Specjalne pokazy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej będzie można zobaczyć na Scenie Atelier Teatru Witkacego w Zakopanem:
- uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem zaprezentują pokaz tańca street dance oraz spektakle: „Przygody Olbrzyma”, „Moja Bajka”, „Firma portretowa”, „Zabawne perypetie” i „Powiastki filozoficzne”.
Kiedy? Poniedziałek 26 maja, od godz. 17.00 oraz środa 28 maja, od godz. 16.00.
- grupa taneczna Witkacy Atelier zaprosi na pokaz tańca oraz spektakl „Na domiar złego”.
Kiedy? Wtorek 27 maja, od godz. 17.30.
Więcej informacji na stronie teatru
Centrum Sztuki Mościce pokaże spektakl w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie. „Piotruś Pan” to przepełnione magią przedstawienie o przygodach młodego chłopca, który razem z Dzwoneczkiem zaprasza do swojej krainy- Nibylandii – najmłodszych mieszkańców domu Pani Darling. Razem wezmą udział w wielu fantastycznych przygodach.
- Kiedy? Środa 28 maja, godz. 9.30 i 11.00. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu zaprasza do swojego kina na specjalny pokaz z okazji Dnia Matki. Publiczność zobaczy przedpremierowo film „Cudowne życie” – wzruszającą i pełną ciepła opowieść, idealną na wspólne świętowanie. Każdy, kto kupi bilet, będzie mógł otrzymać nieodpłatną wejściówkę dla swojej mamy!
- Kiedy? Poniedziałek 26 maja, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum