Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza do siebie wszystkie dzieci w wieku 10–15 lat na szczególne spotkanie z patronem instytucji – jego życiem i twórczością! Centrum przygotowało dla młodych melomanów ofertę ciekawych warsztatów pod hasłem Alfabet Pendereckiego, które wymagają od uczestników spostrzegawczości, zaangażowania i kreatywności. To zajęcia realizowane w formie interaktywnej gry zespołowej, rozgrywanej w przestrzeniach stałej ekspozycji multimedialnej na terenie lusławickiego centrum. Uczestnicy samodzielnie tworzą alfabet najważniejszych informacji, faktów i zdarzeń dotyczących życia i twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Warsztaty dalekie są od tradycyjnej formy oprowadzania po ekspozycji. Ułatwią nie tyle bierne przyswojenie wiedzy, ile skupienie uwagi na wybranych aspektach życia, twórczości i działalności artystycznej wybitnego kompozytora.
Kiedy? Wtorek 11 lutego:
- I grupa: godz. 9:00–10:30,
- II grupa: godz. 11:00–12:30,
- III grupa: godz. 13:00–14:30.
Więcej informacji na stronie centrum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomni inscenizację „Bóg, ja i pieniądze”. To monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów.Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.
- Kiedy? Scena Dom Machin – wtorek 11 lutego/środa 12 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na dwa spektakle inspirowane twórczością wybitnych polskich pisarzy II poł. XX wieku:
- „Rzeźnia" to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie znajdziemy m.in. Dorotę Ficoń, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Najbora.
Kiedy? Wtorek 11 lutego, godz. 19.15.
- „Stachura – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj" przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56.
- To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.
Kiedy? Środa 12 lutego, godz. 19.15.
Więcej informacji o stronie teatru
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone postaci Ignacego Domeyki - Polaka z Litwy, Chilijczyka z przypadku, filomaty, powstańca listopadowego, emigranta, badacza, naukowca, reformatora oraz intelektualisty. Jest on bardzo ciekawym przykładem osoby, która wobec przeciwności losu i wbrew niesprzyjającym okolicznościom potrafiła przekuć trudności w działania. Gościem spotkania będzie Maja Pradelle – badaczka, autorka prac na temat roli Domeyki w historii Chile oraz jego miejsca w świadomości narodowej tego kraju.
- Kiedy? Poniedziałek 10 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Centrum Sztuki Mościce organizuje kolejne spotkanie pod hasłem Historia na 5 za 5. Tym razem jego tematem będą mościckie wątki w twórczości Pawła Huelle. Opowie o nich miłośniczka literatury i polonistka Anna Krakowska.
- Kiedy? Środa 12 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie z Tamarą Markelovą i Maryną Prepoteńską. Tamara Markelova –to redaktor naczelna magazynu „Kobieta”, członkini Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy. Z kolei Maryna Prepoteńska to ukraińska pisarka, założycielka i prowadząca pierwszej ukraińskiej kawiarni filozoficznej w Paryżu i Europie, doktor nauk filozoficznych. Moderatorem spotkania będzie Olena Oliinyk.
Kiedy? Środa 12 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki