Włodek Pawlik
Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowy recital jednego z najbardziej uznanych polskich pianistów jazzowych, laureata Nagrody Grammy, Włodka Pawlika. Artysta zaprezentuje własne improwizacje na tematy z najpopularniejszych polskich kolęd. Pawlik unika prostych skojarzeń, tworząc jednocześnie jakby nowe, muzyczne opowieści. Jego kolędy są kreacją artystycznej osobowości, która wymyka się jakimkolwiek znanym w muzycznym świecie podziałom na style, gatunki, epoki.
- Kiedy? Środa 15 stycznia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Kolędy i pastorałki zabrzmią w najbliższą środę także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Po raz ósmy odbędzie się tam kolędowanie z udziałem uczniów Szkoły Muzycznej przy krakowskim Zespole Szkół i Placówek „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących”. Jak co roku, program ich występu wypełnią kolędy i pieśni bożonarodzeniowe przygotowane w ciekawej aranżacji, które wpisują się w polską tradycję i kulturę.
- Kiedy? Środa 15 stycznia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Lalka
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia zaproponuje widzom dwie inscenizacje:
- na Scenie MOS adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.
Kiedy? Wtorek 14 stycznia, godz. 19.00.
- na Dużej Scenie „Lalka” w reż. Wojtka Klemma. Twórca nowej adaptacji arcydzieła Bolesława Prusa - Tomasz Cymerman tak opisuje powieściową rzeczywistość: „Postaci, jak w demonicznej farsie, niszczą siebie i innych, a wszystko w imię realizacji pragnień. Nie jest możliwa tu miłość, jak i w ogóle międzyludzkie zaufanie. Liczą się tylko pieniądze, władza, pochodzenie. Wszyscy żyją na kredyt, finansowy i uczuciowy”. W rolę Stanisława Wokulskiego wciela się Mateusz Janicki, Izabelę Łęcką kreuje Karolina Kazoń. Ponadto w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz i Krzysztof Piątkowski.
Kiedy? Środa 15 stycznia, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kontynuację cyklu spotkań „Historia na 5 za 5”, który stał się okazją do zapoznania się z przeszłością miasta Tarnowa, Mościc oraz okolicznych terenów. Czy dzielnica, pełna drzew i zieleni, w której rytm dnia wyznaczały zmiany w fabryce, mogła stać się kanwą do napisania intrygującego romansu? Temu będzie poświęcone najbliższe spotkanie cyklu. W niezwykłą podróż w czasie zabierze słuchaczy pasjonat historii Tadeusz Żmuda.
- Kiedy? Środa 15 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na pierwsze w roku kalendarzowym spotkanie Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludowego w Krakowie. Gościem Doroty Majkowskiej-Szajer będzie Andrzej Dybczak, autor książki „Las duchów”. To książka z gatunku literatury faktu, której kanwą jest poszukiwanie informacji o przedmiotach z tzw. kolekcji syberyjskiej muzeum, przywożonych w XIX wieku przez podróżników, zesłańców, ludzi interesu. Nieme przedmioty dały początek fascynującym historiom. O współczesnych i dawnych mieszkańcach tamtych terenów, o miejscach i kulturze od dziesięcioleci degradowanych na skutek decyzji podejmowanych w Moskwie.
- Kiedy? Poniedziałek 13 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na specjalny pokaz filmu „100 lat polskiego narciarstwa”, udostępnionego dla muzeum dzięki uprzejmości Polskiego Związku Narciarskiego. Projekcja odbędzie się w Muzeum Palace.
- Kiedy? Środa 15 stycznia, godz 16.30. Więcej informacji na stronie muzeum