Filharmonia Krakowska zaprasza na Koncert specjalny w 85. rocznicę tragicznych wydarzeń Sonderaktion Krakau, objęty patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dra hab. Piotra Jedynaka. Na scenie zabrzmi „Requiem d-moll KV 626” Mozarta. Razem z Orkiestrą i Chórem Filharmonii pod batutą Adama Banaszaka wystąpią: Magdalena Drozd – sopran, Yana Hurtova – alt. Bartłomiej Chorąży – tenor i Patryk Wyborski – baryton.
- Kiedy? Wtorek, 5 listopada, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Cricoteka w Krakowie inauguruje nową edycję Festiwalu Gra z Kantorem. Jego celem jest prezentacja związków współczesnego teatru z wątkami, ideami lub zabiegami formalnymi obecnymi w twórczości scenicznej Tadeusza Kantora. Łącznikiem wszystkich wydarzeń pozostaje kontekst regionalny. W tym roku będzie to Belgia i różne odcienie jej PODWÓJNOŚCI, poczynając od dwóch regionów – Flandrii i Walonii, po dwa aspekty – racjonalny i melancholijny – belgijskiej duszy.
Festiwal zainaugurują:
- spotkanie z działającym w Gandawie duetem artystycznym Tale of Tales oraz premiera ich wirtualnej gry w świat sztuki Kantora pod hasłem „Cricoterie”, która będzie udostępniona widzom w trakcie festiwalu.
Kiedy? Poniedziałek, 4 listopada, godz. 18.00.
- „Wieczór z Maeterlinckiem” – projekcja dwóch spektakli na podstawie dramatów słynnego belgijskiego pisarza - noblisty, poprzedzona prelekcją Karoliny Czerskiej.
Kiedy? Wtorek, 5 listopada, godz. 18.00.
- dyskusja o teatrze lalkowym w Polsce i Belgii pod hasłem „Kantor, Ghelderode, lalki i marionety” z udziałem Joanny Braun, Karola Suszczyńskiego i Włodzimierza Szturca.
Kiedy? Środa, 6 listopada, godz. 18.00.
Więcej informacji o festiwalu na stronie Cricoteki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomni widzom dwa spektakle:
- musical „1989”, będący efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.
Kiedy? Duża Scena - wtorek 5 listopada, godz. 12.00 i 19.00/środa 6 listopada, godz. 19.00.
- „Spóźnione odwiedziny” to sztuka niezwykle cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.
Kiedy? Scena – Dom Machin - środa, 6 listopada czerwca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach startuje z nowym cyklem warsztatowym, organizowanym na terenie skansenu w Szymbarku, a poświęconym tradycyjnym zwyczajom andrzejkowym. Skąd wywodzi się tradycja wróżb andrzejkowych? Co to były „katarzynki”? Jak wyglądały dawne wróżby? Muzeum zaprasza do aktywnego udziału w warsztatach.
- Kiedy? Od 5 do 29 listopada. Więcej informacji na stronie muzeum
Co to znaczy niepodległość? Czym jest współczesny patriotyzm? Jak być patriotą dziś? Które symbole kształtują wizję ojczyzny? Kogo można uznać za bohatera narodowego? Odpowiedzi na te i inne pytania, będą szukać młodzi uczestnicy nowych warsztatów pod hasłem „Patriotyzm bez munduru”, które organizuje Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Zajęcia będą okazją do przemyślenia pojęć związanych z wolnością i ich odniesienia do osobistych doświadczeń. Uczestnicy wykonają też własne torby z symbolami, które na co dzień będą przypominać o świętowaniu niepodległości.
- Kiedy? Od 4 do 8 listopada. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przygotowało ciekawe warsztaty artystyczne dla dzieci. To zajęcia skierowane do młodych odbiorców, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności artystyczne oraz rozwijać wyobraźnię. Podczas cyklicznych spotkań bawią się przez sztukę i poznają podstawy różnorodnych technik, pobudzając twórczą wyobraźnie, samodzielne myślenie oraz małą motorykę. Warsztaty odbywają się równolegle w grupach wiekowych: 6-9 lat oraz 9-12 lat.
- Kiedy? Wtorek 5 listopada, godz. 16.30. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wyjątkową wystawę miniatur, która realizowana jest w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Ta pierwsza tak obszerna prezentacja, obejmuje ponad 150 dzieł z muzealnej kolekcji. Wśród nich znajdują się różnorodne miniatury wykonane w okresie od drugiej połowy XVIII do początku XXI wieku, a pochodzące z dawnej kolekcji książąt Sanguszków z pałacu w Gumniskach, zbioru zakupionego od prywatnego kolekcjonera w 1982 roku, oraz pojedyncze, cenne obiekty nabyte w drodze darowizn i zakupów. Miniatury wystawione na ekspozycji wykonane zostały na takich materiałach jak kość, pergamin, metal, szkło, papier i drewno.
- Kiedy? Poniedziałek 4 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu zaprasza do obchodów, przypadającego na 5 listopada, Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego. Z tej okazji, w siedzibie Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się specjalne wydarzenie, w ramach którego zaplanowano m.in. prelekcję na temat języka romskiego oraz koncert romskiej muzyki w wykonaniu Marka Baloga.
- Kiedy? Wtorek 5 listopada, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum
Krakowa - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie