Tej jesieni Małopolska staje się centrum kultury dostępnej dla wszystkich! Festiwal Kultury Wrażliwej to aż 11 dni pod hasłem inkluzywności i szerokiego dostępu do kultury. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie wraz z 24 instytucjami kultury z całego województwa zapraszają do udziału w kilkudziesięciu wydarzeniach. To m.in. spektakle, koncerty, warsztaty, wystawy i pokazy filmowe. Każde z wydarzeń zostało zaplanowane z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy napotykają trudności w udziale w tradycyjnych formach kultury.
Na początek tego tygodnia w ramach festiwalu:
- Centrum Sztuki Mościce zaprosi do: oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM na życzenie;
- Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego będzie miejscem koncertu "Skarby nie chodzą piechotą. Opowieść o Ignacym Łukasiewiczu";
- Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprezentuje film "Wielokulturowa Odessa";
- Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie zaproponuje warsztaty ZPT dla pokolenia: dziadkowie-wnuki;
- Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na spotkanie z jogą wrażliwą;
- Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje warsztaty uwrażliwiające dla dzieci pod hasłem "Kultura Głuchych";
- Muzeum Etnograficzne w Krakowie proponuje otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi i migranci";
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaproponuje specjalne oprowadzanie po swoich wszystkich ekspozycjach;
- Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zaprosi na warsztaty integracyjne związane z dawnymi technikami farbiarskimi;
- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosi na zwiedzanie wystawy stałej z audiodeskrypcją;
- Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprosi na oprowadzanie po wystawie stałej z audiodeskrypcją na żywo w siedzibie głównej, Galerii Marii Ritter, a także Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju;
- Muzeum Ziemi Tarnowskiej organizuje: wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Kmiecika w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu oraz oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie;
- Opera Krakowska zaprosi dorosłych oraz dzieci i młodzież na oprowadzanie po budynku instytucji z tłumaczeniem na PJM;
- Teatr im. J. Slowackiego w Krakowie zaprosi na spektakl "Romeo i Julia" na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
Więcej informacji na stronie festiwalu
Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej - Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka w Wiśniczu zaprasza do Bochni na wernisaż wystawy „Najpiękniejszy z portretów Matejki – O Stanisławie Serafińskiej w stulecie śmierci”.
W programie:
– pierwsza prezentacja haftu wg obrazu Jana Matejki pt. „Kasztelanka Wiśnicka” autorstwa Janiny Panek;
– prezentacja artefaktów pochodzących z Koryznówki;
– opowieść o życiu kronikarki Wiśnicza i Bochni prezentowana przez Agnieszkę Opiołę.
- Kiedy? Wernisaż - Dom Bochniaków w Bochni - wtorek 24 września, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie muzeum
Centrum Sztuki Mościce przygotowało dwa wydarzenia skierowane do dziecięcej publiczności:
- spektakl "Ziarenko" połączony z zabawą dla młodych widzów, a skierowany do dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3. To metafora podróży przez życie ujęta w słowa, piosenkę, taniec i obraz. Scenografia spektaklu stworzona z naturalnych materiałów przenosi widza w scenerię błogiej wsi, gdzie każdy dźwięk ma szanse trafić do ucha słuchacza niezakłócenie, gdzie rytm życia wyznacza natura - z jej spokojem, a także kaprysami i niespodziankami. Warstwę muzyczną tworzą głos, saksofon, skrzypce oraz instrumenty perkusyjne. Autorską spektaklu jest Grażyna M. Grobelna-Przybyło.
Kiedy? Środa 25 września, godz. 9.00 i 11.00.
- warsztaty szydełkowania dla dzieci powyżej 10 roku życia, młodzieży oraz dorosłych pod hasłem "Brzask". Są skierowane do wszystkich, którzy już mają za sobą pierwsze realizacje i do tych dla których będzie to pierwsze spotkanie z szydełkiem. Spotkanie poprowadzi Ewa Pyteraf - magister pedagogiki i miłośniczka rękodzielnictwa.
Kiedy? Środa 25 września, godz. 17.00.
Więcej informacji na stronie centrum
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Janusza Wierzgacza będzie w tym tygodniu gościć na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Podczas specjalnego koncertu zabrzmią "Nieszpory ludźmierskie" Jana Kantego-Pawluśkiewicza - od swojej prapremiery w 1992 roku święcące wielkie triumfy i cieszące się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. to monumentalne w formie dzieło z udziałem wielkiej orkiestry symfonicznej, ponad 100–osobowego chóru mieszanego oraz solistów. Artystom Filharmonii Krakowskiej na scenie będą towarzyszyć gościnnie znani soliści i solistki: Emilia Pływacz, Ramona Rey, Magdalena Drozd, Andrzej Lampert, Marcin Sójka i Jacek Wójcicki.
- Kiedy? Środa 25 września, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na koncert piosenek z repertuaru Anny German. W programie wieczoru pojawią się najpiękniejsze utwory tej legendarnej artystki, takie jak „Człowieczy los”, „Wróć do Sorrento”, „Jesteś moją miłością”, „Tańczące Eurydyki”, „Zorba i Ty”, „Ktoś bardzo Cię kocha”, a także wybrane utwory ukraińskiej estrady. Dla publiczności zaśpiewają: Zoriana Grzybowska, Sabina Kołodziej oraz Artur Grzybowski.
- Kiedy? Wtorek 24 września, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Traktat o łuskaniu fasoli
Teatr Witkacego w Zakopanem w pierwszej połowie tygodnia zaprezentuje widzom swoje dwie inscenizacje:
- „Chimeryczny lokator” to adaptacja głośnej debiutanckiej powieści Rolanda Topora, którą w 1976 roku zekranizował Roman Polański. Bohaterem spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka jest trzydziestoletni mężczyzna o nazwisku Trelkovsky, wprowadzający się do mieszkania w kamienicy, którego poprzednia lokatorka imieniem Simone, popełniła samobójstwo. W nowym miejscu zamieszkania zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W obsadzie spektaklu występują: Joanna Banasik, Dominik Piejko, Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk i Marek Wrona.
Kiedy? Wtorek 24 września, godz. 20.15.
- „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.
Kiedy? Środa 25 września, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru
Na dwa spektakle zaprasza w pierwszej połowie tygodnia również Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie:
- "Serce ze szkła. Musical zen", koprodukcja teatru z warszawską STUDIO Teatrogalerią, to spektakl, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii artystów, ojca i córki – Jana Peszka oraz Marii Peszek, która wspólnie z Andrzejem Smolikiem odpowiada również za oprawę muzyczną całości. W obsadzie występują również m.in. Dorota Godzic, Agnieszka Judycka-Cappuccino, Martyna Krzysztofik i Daniel Malchar.
Kiedy? Duża Scena - wtorek 24 września/środa 25 września, godz. 19.00.
- „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to spektakl związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej, będący surrealistyczną, zmyśloną opowieścią w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próbą przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.
Kiedy? Scena - Dom Machin - wtorek 24 września, godz. 19.00/środa 25 września, godz. 11.00 i 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru