Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach XIII edycji Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”. Jak co roku, program wydarzenia zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych, a także udział artystów z całego świata. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Potęga głupoty. Potęga fałszywej świadomości”. Program najbliższych dni obejmie:
- warsztaty teatralne dla dzieci od 5 roku życia;
- pokazy spektakli m.in. Teatru Logos i Merlin Puppet Theatre;
- rozmowę z prof. Januszem Deglerem, znawcą twórczości Witkacego;
- koncert zespołu flecisty Krzysztofa Popka.
Więcej informacji o festiwalu na stronie wydarzenia
Filharmonia Krakowska będzie miejscem jednego z koncertów tegorocznej III edycji Festiwalu Serate Musicali Cracoviensis, którego idea oparta jest na integracji włosko-polskiej. Festiwal ma na celu promowanie kompozytorów, wykonawców i nowopowstałych utworów skomponowanych przez włoskich i polskich kompozytorów na różne składy instrumentalne. W sali koncertowej filharmonii odbędzie się najważniejsze wydarzenie festiwalu. Orkiestra filharmonii będzie akompaniować dwóm wybitnym klarnecistom: Giovanniemu Punziemu i Corrado Giuffrediemu. Ideą koncertu jest zaprezentowanie publiczności repertuaru specjalnego na 2 klarnety i wirtuozowskich utworów zaaranżowanych na klarnet i orkiestrę smyczkową.
- Kiedy? Środa 18 września, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje pierwszą wystawę czasową w nowo otwartym oddziale muzeum - Muzeum Palace. „Echa niewidzianych” to prezentacja twórczości w bezpośredni sposób związanej z refleksją nad historią opresji w Europie. Tym ważniejsza, że realizowana przez Valentyna Odnoviuna - artystę ukraińskiego, którego kraj prowadzi walkę obronną z agresorem. Jego fotografie są częścią niewidzianej historii, rozproszonym zbiorem śladów politycznej przemocy, zachowanych w miejscach, które kiedyś umożliwiały jej zaistnienie, takich jak budynek Palace, który podczas II wojny światowej był siedzibą Gestapo w Zakopanem. W Muzeum Palace artysta zrealizuje również pracę odnoszącą się do jego najdramatyczniejszej historii - okupacji hitlerowskiej.
- Kiedy? Wtorek 17 września, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Jerzego Jędrysa „Drogi i bezdroża Sądecczyzny”. Autor, urodzony w Krakowie, szukał swojego miejsca na ziemi i znalazł. Najpierw pośród gór i lasów Żegiestowa, a obecnie w Starym Sączu, gdzie realizuje swoją pasję fotografowania i życia blisko natury. Wystawa zaprasza do odkrywania „Dróg i bezdroży Sądecczyzny”, które przeniosą nas w magiczny świat tego niezwykłego regionu.
- Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 16 września, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie biblioteki
Filharmonia Krakowska ze swoją ofertą edukacyjną tym razem będzie gościć w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi, zapraszając najmłodszych melomanów na spotkanie z Nutką Danutką. To kreatywna, interaktywna zabawa, pobudzająca wyobraźnię, którą prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny.
- Kiedy? Wtorek 17 września, godz. 9.30 i 11.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Specjalne wydarzenia dla dzieci organizuje również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. W najbliższą środę rusza nowy cykl warsztatów muzycznych połączonych z koncertami relaksacyjnymi. Spotkania poprowadzi Marta Korzeniowska - instrumentalistka, absolwentka Edukacji Artystycznej, dźwiękoterapeutka, instruktor rytmiki, logorytmiki i zajęć gordonowskich, pasjonatka pracy z dziećmi. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone skrzypcom klasycznym i elektrycznym.
- Kiedy? Środa 17 września, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje specjalne spotkanie związane z 85. rocznicą samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, który odebrał sobie życie 17 września 1939, w dniu wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej na ziemi polskie. Jaki był stosunek artysty do Rosji carskiej, a jaki do bolszewickiej? Czy koncepcja „człowieka radzieckiego” może być przydatna dla analizy twórczości Witkacego – i czasów, w których tworzył? O relacjach Witkacego z Rosją opowie historyczka sztuki Zofia Radwańska, a o koncepcji człowieka radzieckiego - sowietolożka Kinga Nędza-Sikoniowska.
- Kiedy? Galeria Sztuki w willi Oksza – wtorek 17 września, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na konferencję poświęconą tajnemu nauczaniu w czasie II wojny światowej. W obliczu grozy wojny, gdy oficjalne systemy edukacyjne zostały zniszczone lub podporządkowane okupantowi, nauczyciele, uczniowie i rodzice podjęli heroiczną walkę o zachowanie narodowej tożsamości. Tajne komplety, działające w ukryciu przed okupantami, były jednym z fundamentów walki o przyszłość kolejnych pokoleń Polaków. Nauczanie w niezwykle trudnych warunkach okupacji miało charakter zorganizowany w ramach Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, jak również niezorganizowany i oddolny. W obu przypadkach wiązało się z ogromnym ryzykiem ponoszonym przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
- Kiedy? Środa 18 września, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do udziału w Rekolekcjach Filmowych. Tym razem uczestnicy obejrzą film w reż. Jana Jakuba Kolskiego „Daleko od okna”. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z charyzmatyczną pieśniarką, kompozytorką i autorką tekstów - Antoniną Krzysztoń, która brała udział w nagrywaniu ścieżki dźwiękowej do filmu.
- Kiedy? Środa 18 września, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum
Na spotkanie filmowe zaprasza także Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W ramach cyklu „Przywrócone arcydzieła” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się projekcja głośnej fabuły „Dług” w reż. Krzysztofa Krauzego. Po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia z występującymi w obsadzie filmu: Jackiem Borcuchem, Andrzejem Chyrą, Robertem Gonerą i Agnieszką Warchulską.
- Kiedy? Poniedziałek 16 września, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru