Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Kultura musi być – także w 2018!

Kultura
04 stycznia 2018
Łemkowska Watra – to tylko jedno z wielu wydarzeń, które zostało dofinansowane z Mecenatu Małopolski
15 stycznia 2018
Ten rok będzie wyjątkowy pod wieloma względami, jednak jedno jest więcej niż pewne – w 2018 roku w Małopolsce nie zabraknie wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Już teraz organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie ciekawych inicjatyw w ramach konkursu Mecenat Małopolski. W sumie na ten cel w tym roku przeznaczono aż 4,5 mln zł z budżetu województwa.

Kilkaset ciekawych wydarzeń w całym regionie

Województwo Małopolskie po raz kolejny zdecydowało się wesprzeć organizacje pozarządowe, które mogą starać się o pieniądze na różnorodne wydarzenia kulturalne, z których skorzystają wszyscy mieszkańcy regionu. Mogą to być chociażby interesujące koncerty, widowiska multimedialne czy festiwale teatralne, które nie tylko udowodnią jak wyjątkowym miejscem jest Małopolska, ale też jak duży potencjał tkwi w jej mieszkańcach

– mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa za obszar kultury. Przypomina także, że od kilku lat można zauważyć ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności w upowszechnianie kultury i tradycji naszego regionu, a wsparcie finansowe z Mecenatu Małopolski pomaga w realizacji tych inicjatyw. – Tylko w ubiegłym roku konkurs samorządu województwa pozwolił na dofinansowanie i realizację aż 331 ciekawych wydarzeń w całym regionie – podkreśla Leszek Zegzda.

Jakie propozycje mogą liczyć na wsparcie w tym roku? Tak jak w poprzednich latach, dofinansowanie mogą otrzymać propozycje, które pomogą rozwijać świadomość estetyczną mieszkańców i ich kompetencje kulturowe, integrować lokalnych artystów oraz promować lokalną kulturę, folklor oraz tradycje mniejszości narodowych i grup etnicznych zamieszkujących Małopolskę, a także utrwalające je w formie cyfrowej. To jednak nie wszystko – ze względu na przypadające w 2018 r. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym roku zostaną wsparte też ciekawe inicjatywy, upamiętniające walkę o niezależność.

W tym roku na dofinansowanie projektów przeznaczono w sumie aż 3,6 mln zł: - To kwota o ponad 800 tys. wyższa niż w minionym roku, a dotacje mogą pokryć aż 80 proc. kosztów danego projektu. To spory zastrzyk gotówki, dlatego zachęcam do udziału w konkursie – dodaje Leszek Zegzda i przypomina, że termin składania ofert upływa już 31 stycznia 2018 r. Czytaj więcej o naborze.

Nie zdążysz przygotować wymaganych dokumentów? Nic straconego, ponieważ przed nami jeszcze drugi nabór, który będzie organizowany latem. Szczegóły już niebawem.

A na bis – cykliczne eventy z myślą o mieszkańcach i przyjezdnych

To jednak nie wszystko – w ramach drugiego konkursu, jakim jest Mecenat Małopolski bis, NGO-sy mogą starać się o wsparcie wieloletnich, cyklicznych inicjatyw, które wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Małopolsce. Dzięki niemu dofinansowane zostaną wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe regionu, które realizowane są od co najmniej trzech lat i trzech edycji. A warto przypomnieć, że tylko w ubiegłych dwóch latach program ten pozwolił na realizację m.in. międzynarodowych festiwali muzycznych, artystycznych i filmowych czy nawet spotkań dla młodych liderów z całej Europy, które odbyły się oczywiście w całej Małopolsce.

Tym razem „na bis” przekazano 1,8 mln zł z budżetu województwa, z czego 900 tys. zł przeznaczone zostanie na tegoroczne projekty, a taka sama kwota na ich kontynuację w 2019 r. Dofinansowanie może pokryć połowę kosztów całego zadania, które nie może być niższe niż 150 tys. zł.

Uwaga! Nabór wniosków w Mecenacie Małopolski bis trwa tylko do 15 stycznia 2018 r. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Galeria zdjęć