Na uroczysty jubileusz Zespołu im. Bartusia Obrochty złożyły się wspomnienia z bogatej historii zespołu ujęte w filmowe ramy oraz gratulacje i życzenia dla „bartusiowej” rodziny. Nie zabrakło nagród i wyróżnień. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznała Zespołowi nagrodę specjalną, a wieloletnim zasłużonym członkom odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. W imieniu władz Małopolski odznaczenie wręczyli: senator RP Stanisław Hodorowicz i poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy. Poseł odczytał także list okolicznościowy marszałka województwa Marka Sowy. „Waszą muzyką, tańcem i śpiewem dajecie Państwo wielu ludziom radość i wytchnienie, ale forma artystyczna, którą uprawiacie, to nie tylko rozrywka i zabawa – to także kultywowanie tradycyjnych obrzędów i zwyczajów, w których jest niezaprzeczalna prawda wyrazu i piękno artystyczne. Atrakcyjność Małopolski – oprócz pięknego krajobrazu, wspaniałych zabytków i bogatego dziedzictwa historycznego – tworzą również znakomite osiągnięcia zespołów regionalnych, twórców ludowych, osób i instytucji wspierających rodzimą kulturę. To, między innymi, dzięki temu – w tym również działalności Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty – nasz region wyróżnia się w Polsce i Europie wyraźnie ukształtowaną tożsamością regionalną i różnorodnością kulturową” – napisał gospodarz województwa.
Zespół im. Bartusia Obrochty powstał 15 września 1965 roku. Jego założycielem i trzydziestoletnim kierownikiem był Tadeusz Sztromajer (obecnie funkcję tę sprawuje prawnuczka Bartusia Obrochty, Zofia Majerczyk Owczarek). W ciągu 50 lat działalności występowało w nim około tysiąca osób, głównie młodzież góralska z Zakopanego i okolic. Misją Zespołu jest zachowanie muzyki, śpiewu, tańca, strojów oraz obrzędów w oryginalnej, starodawnej formie. „Bartusie” występowali w kraju i zagranicą, odnosząc liczne sukcesy na festiwalach folklorystycznych.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)