Muzeum Etnograficzne w Krakowie i Kino Pod Baranami zapraszają na Krótki Sennik Filmowy, pokazy filmów towarzyszące wystawie czasowej „Śpij spokojnie, dobrze śnij”, prezentowanej w Domu Esterki, przy ulicy Krakowskiej 46. Organizatorzy w ramach projektu zaplanowali pokazy czterech filmów, a przy każdym z nich dodatkowo, spotkania dyskusyjne lub prelekcje.
Na pierwszy seans widzowie mogą przybyć już w poniedziałek 10 lutego, na ostatni zaś 30 marca 2025 roku. Spotkania poprowadzi Tadeusz Marek, dziennikarz Radia Kraków, a jego gośćmi będą filmoznawcy Ewa Fiuk i Miłosz Stelmach, prelekcję wygłosi krytyczka filmowa Kaja Klimek. Na wszystkie projekcje filmów zapraszamy do Kina Pod Baranami.
Program:
10 lutego 2025, godz. 18.00
Daaaaaali!, reż. Quentin Dupieux
Po seansie rozmowa Tadeusza Marka, dziennikarza Radia Kraków z filmoznawcą Miłoszem Stelmachem
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
3 marca 2025, godz. 17.45
Nosferatu, reż. Robert Eggers
Po seansie rozmowa Tadeusza Marka, dziennikarza Radia Kraków z filmoznawczynią Ewą Fiuk
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
24 marca 2025, godz. 18.00
Incepcja, reż. Christopher Nolan
Prelekcja: Kaja Klimek - krytyczka filmowa
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
30 marca 2025, godz. 15.00
Gabinet doktora Caligari, reż. Robert Wiene
Film niemy z nagraną muzyką
Po seansie rozmowa Tadeusza Marka, dziennikarza Radia Kraków z filmoznawczynią Ewą Fiuk
Kino Pod Baranami - Aula Akademii Sztuk Pięknych, pl. Matejki 13
Bilety do kina:
normalny- 30 zł
ulgowy -25 zł
*Z biletami z wystawy „Śpij spokojnie, dobrze śnij” w Muzeum Etnograficznym - bilety na seanse w cenie 22 zł
Bilety na wystawę „Śpij spokojnie, dobrze śnij” w Muzeum Etnograficznym:
normalny – 14 zł
ulgowy – 8 zł
*Z biletem z pokazów filmów KRÓTKI SENNIK FILMOWY – bilet na wystawę w cenie biletu ulgowego 8 zł
Skąd pomysł na taki pokaz? Narodził się wraz z powstaniem wystawy „Śpij spokojnie, dobrze śnij”, a późniejsze spotkanie kuratorek wystawy z przedstawicielami kina, zaowocowało wyborem filmów, zaczerpniętym oczywiście z bogactwa filmografii poruszającej tematykę snu.
Biogramy uczestników spotkań:
Ewa Fiuk - filmoznawczyni, adiunktka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, redaktorka "Kwartalnika Filmowego". Autorka licznych publikacji o kinie niemieckim oraz przekładów z języka niemieckiego. Jej ostatnia książka "Film jako przestrzeń transkulturowa. Współczesny przypadek niemiecki" ukazała się w grudniu 2024 roku.
Kaja Klimek - doktorka kulturoznawstwa, edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa
i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetcie Warszawskim i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. I co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. W internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT - jako kajutex.pl), zajmuje się również produkcją materiałów wideo pod szyldem Kajutex Studio.
Tadeusz Marek - dziennikarz radiowy, rysownik i ilustrator. Z wykształcenia prawnik. Pracuje w redakcji kultury Radia Kraków i w Radiu Kraków Kultura. Autor licznych wywiadów, audycji publicystyczno-kulturalnych i programów popularno-naukowych. W codziennych Rekomendacjach Kulturalnych recenzuje życie kulturalne miasta, w środowe wieczory opowiada o popkulturze, a w każdy piątek zabiera słuchaczy do kina. Kiedy nie ma go w radiu ilustruje książki dla dzieci i dorosłych a po godzinach pracuje nad debiutanckim albumem komiksowym.
Miłosz Stelmach - filmoznawca, krytyk, tłumacz. Redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej "Ekrany". Adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020).