W programie wieczoru znalazł się Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie Krzysztofa Pendereckiego oraz VIII Symfonia G-dur Antonína Dvořáka.
Prawykonanie Koncertu fortepianowego odbyło się 9 maja 2002 roku w nowojorskiej Carnegie Hall, przy fortepianie zasiadł wówczas Emanuel Ax, a Orkiestrę Filadelfijską poprowadził Wolfgang Sawalisch. Utwór napisany został rok wcześniej, na jego dramaturgię w dużej mierze miały wpływ tragiczne wydarzenia związane z atakiem terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku.
Nigdy dotąd dzieło to nie znalazło się w repertuarze Filharmonii Krakowskiej – w roku jubileuszu 91. urodzin kompozytora wybrzmi w interpretacji litewsko-francuskiej pianistki Mūzy Rubackytė, która także po raz pierwszy wystąpi przed krakowską publicznością.
Z uwagi na zaangażowanie artystki w ruch opozycji demokratycznej, do 1989 roku obowiązywał ją zakaz opuszczania ZSRR. Wkrótce po wyjeździe z kraju wygrała konkurs Les Grands Maîtres Français w Paryżu i rozpoczęła międzynarodową karierę, koncertując na wszystkich kontynentach i nagrywając blisko 30 pozycji dyskograficznych. Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie, Mūza Rubackytė prezentowała m.in. z okazji 80. urodzin jego twórcy w 2013 roku podczas otwarcia III Festiwalu Pianistycznego w Wilnie.
Po przerwie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wykona ulubioną dla Krzysztofa Pendereckiego symfonię Antonína Dvořáka – ósmą z opusu 88.
Bezpośrednio przed częścią muzyczną wieczoru, o godz. 16.30 w Sali Złotej, odbędzie się dyskusja na temat twórczości Krzysztofa Pendereckiego zatytułowana „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”, z udziałem prof. Teresy Maleckiej i dr hab. Małgorzaty Janickiej-Słysz, prof. AMKP. Rozmowę w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” poprowadzi jak zwykle Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, a rejestrować będzie Radio Kraków.