Przedsięwzięcie ma na celu podjęcie działań zmierzających do promowania i tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi talentów, rozwojowi profesjonalnej sztuki, pokazanie aktywnych działań przyczyniających się do umacniania tożsamości regionalnej. Spotkanie w Małopolsce przedstawicieli regionów partnerskich to możliwość poznania rozwiązań zastosowanych przez poszczególne podmioty, instytucje, możliwość wymiany doświadczeń w działaniach zmierzających do zachowania i promowania zawodów ginących i obyczajów.
„Twórzcie kulturę wsi, w której obok rzeczy nowych pozostaną rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków.” (św. Jan Paweł II)
IV Spotkanie artystów i twórców ludowych „w pół drogi” – szlaku od Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady to swoisty fenomen – to powrót do korzeni kultury wołoskiej.
Ze strony ukraińskiej udział wezmą m.in. Oksana Kohut i Ostap Sojka z Janowa Jaworowskiego pod Lwowem zajmujący się odtworzeniem tradycji drewnianej zabawki ludowej.
Spotkania na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat to już cykliczne wydarzenie poświęcone artystom i twórcom ludowym w Ochotnicy Górnej. Organizatorem i realizatorem zadania jest Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, który umożliwi przedstawicielom z Ukrainy (artystom ludowym) prezentację swoich dzieł. Wiejski Ośrodek Kultury działa w oparciu o Konwencję Karpacką podpisaną przez 7 państw w tym Ukrainę. Celem konwencji jest prowadzenie wszechstronnej polityki i współpraca na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru m.in. dziedzictwa kulturowego i wiedzy ludowej. WOK w Ochotnicy Górnej jest również sygnatariuszem Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem” podpisanego w kwietniu 2010 roku. Celem Porozumienia jest m.in. zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego i wiedzy ludowej miejscowej ludności, wprowadzanie na rynek i promowania miejscowych produktów, wyrobów artystycznych i rękodzielniczych.
Projekt realizowany jest w ramach podpisanego w 2015 r. protokołu wykonawczego o współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim a Obwodem Lwowskim.