Tadeusz Kantor (1915-1990) - twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, autor happeningów, wybitny reformator teatru XX wieku.W czasie okupacji założył Podziemny Teatr Niezależny, gdzie wystawił inscenizację Balladyny Juliusza Słowackiego (1943) i Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego (1944). W 1955, nawiązując do przedwojennego Teatru Artystów Cricot, założył wraz z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim Teatr Cricot 2. W 1957 wraz z innymi artystami reaktywował Grupę Krakowską. W 1975 roku ogłosił manifest Teatru Śmierci, realizując legendarny spektakl Umarła klasa. W latach 80. pokazał z Teatrem Cricot 2 kolejne słynne spektakle: Wielopole i Nigdy tu już nie powrócę. Pod koniec życia stworzył min. wymowny cykl obrazów Dalej już nic, w których dokonał rozrachunku z własnym życiem i twórczością. W 1990 Kantor przygotował ostatni spektakl Dziś są moje urodziny, który pokazany został przez Teatr Cricot 2 już po śmierci artysty.
Maria Stangret (ur. 1929) - żona Tadeusz Kantora, malarka, od 1956 roku członkini zespołu Teatru Cricot 2 i czołowa aktorka tego Teatru. Towarzyszyła artyście przez wiele lat w jego artystycznych zmaganiach i wędrówkach po świecie.
Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora”- w scenerii stworzonej przez
nieznane polskiej publiczności rekonstrukcje obiektów scenicznych z przedstawień Tadeusza Kantora: Skrzynia wielka z Szewców Witkacego (Paryż 1972) oraz Szafy z kilkudziesięcioma workami z drugiej wersji W małym dworku (Der Schrank) z filmu Dietricha Malhowa Säcke, Schrank und Shirm (Worki, szafa i parasol) 1969, zaprezentowanych zostanie również ponad 20 obrazów obojga artystów (ambalaże Kantora z lat 60.), przegląd twórczości Marii Stangret od lat 60. począwszy – wszystkie ze zbiorów kilku polskich muzeów, prywatnych kolekcji
i Cricoteki.
Kurator wystawy: Józef Chrobak.
Współpraca: Justyna Michalik.
17 kwietnia - 15 czerwca 2015
Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4