Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

III Dni Kultury Romskiej w Nowym Sączu

Kultura
22 listopada 2023
grafika promująca wydarzenie
fot. arch MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
18:00 07 grudnia 2023 - 09 grudnia 2023
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
(wyświetl mapę dojazdu)
W dniach 7-9 grudnia (czwartek-sobota) Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kolejną edycję wydarzeń w cyklu Znają Sąsiedzi. Tum razem uczestnikom przybliżona zostanie kultura romska.

Tradycyjnie, spotkanie z kulturą sąsiadów rozpocznie się filmem. Drugi dzień wydarzenia to koncerty pełne cygańskiej ekspresji i improwizacji. Widowiskowym podsumowaniem będzie natomiast spektakl ruchomych obrazów, na który warto przyjść całą rodziną.

Program:

7 grudnia (czwartek), godz. 18:00: film Królowa Ciszy
Bilety: 5 zł

Wprowadzenie do filmu – Karol Szafraniec.
Królowa ciszy
Polska, Niemcy 2014, 80’, dokument / fabuła
reżyseria: Agnieszka Zwiefka

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość. W filmie dwie warstwy – dokumentalna, stricte obserwacyjna i musicalowa, inspirowana filmami Bollywood płynnie się przeplatają tworząc jedną spójną opowieść.

8 grudnia (piątek), godz. 18:00: koncert zespołu Czarnina
Bilety: 15 zł

Czarnina to grupa artystów, których serca biją na wschód. Inspiracje czerpią z tradycyjnych etnicznych brzmień szeroko pojętego orientu, w szczególności skupiając się na muzyce cygańskiej. Zgłębiając historię, tradycję i kulturę, a przede wszystkim, krocząc śladami Romów, muzycy reinterpretują tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie i bliskowschodnie. Na ich koncertach usłyszymy pieśni śpiewane w różnych językach i dialektach, wyróżniające się silną ekspresją i charakterystycznym akustycznym brzmieniem. To muzyka pełna skocznych improwizacji, sentymentalnych melodii i prawdy, która zawsze wybrzmiewa na scenie.
Djelem, djelem… - śpiewają Cyganie, co znaczy, wędrowałem, wędrowałem…
Koncerty Czarniny to muzyczna wędrówka, która rozpoczyna się w Indiach i toczy przez różne kraje, w których latami Cyganie gościli, zostawiając po sobie swój najcenniejszy muzyczny skarb, kawałek swojej wolnej duszy, która na zawsze już chyba pozostanie w nieustannym ruchu.

Nina Kodorska - głos, instrumenty perkusyjne
Patryk Walczak - akordeon
Oliwier Andruszczenko - klarnet, saksofon
Hipolit Woźniak - gitar

9 grudnia (sobota), godz. 16:00:spektakl familijny Ballada o polskich Cyganach, Teatr Falkoshow
Bilety: 5 zł

W balladzie cygańskiej poznajemy Walerię – cygańską dziewczynkę, która z rodzicami wędruje taborowym wozem przez Polskę. Oczami dziewczynki oglądamy wypełniony opowieściami, kolorami, dźwiękami, tańcem, muzyką, przyrodą oraz pracą romski świat. W co się bawiły romskie dzieci? Czym skończy się zachwyt pociągiem? Czym zajmowali się Romowie? Co się wydarzy w dorosłym życiu Walerii?

„Ballada o polskich Cyganach” to spektakl teatru ruchomych zmechanizowanych kolorowych obrazów inspirowany elementami biografii przodków aktora. Przedstawienie w przystępny sposób dotyka wielokulturowości. To spektakl o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych. Zachęca do rozmowy z dziećmi na temat pochodzenia, tolerancji i szacunku.

Po seansie i spektaklu organizatorzy zapraszają na cygański akcent kulinarny!

Bilety do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) – czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ

Galeria zdjęć