W wydarzeniu wzięli również udział: Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, europoseł Adam Jarubas, poseł Arkadiusz Mularczyk, Starosta Miechowski Krzysztof Świerczek, Wicestarosta Jerzy Pułka z członkami Zarządu Powiatu – Piotrem Grządzielem, Janem Żebrakiem i Patrykiem Natkańcem, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga oraz Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Miechów Andrzej Banaśkiewicz.
Wójt Gminy Racławice Janusz Kozioł przywołał historię kościuszkowskich Racławic, gdzie 4 kwietnia 230 lat temu roku rozegrała się jedna z najsławniejszych bitew w dziejach Polski. Wspomniał o bohaterstwie kosynierów na czele z Bartoszem Głowackim.
Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w sześciu konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Chłopem Roku 2024 został Adrian Bernacki reprezentujący gospodarzy – Gminę Racławice. Na II miejscu znalazł się Szymon Płusa (KGW Skarżysko Kościelne), a na III – Stanisław Budzeń (Łódzka Izba Rolnicza).
Chłopskiemu świętu w Racławicach towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: gastronomia, wesołe miasteczko, wystawy sprzętu rolniczego, loteria dobroczynności na rzecz miechowskiego Hospicjum. Można było zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, uzyskać od Stowarzyszenia Gmin Jaksa informacje o wsparciu unijnym dla przedsiębiorców, uczestniczyć w „Pikniku przy szklance mleka” z Krajową Radą Izb Rolniczych i Małopolską Izbą Rolniczą.
Szczególnie aktywne okazały się panie, reprezentujące gminę Racławice. Na miejscu rywalizacji zjawiły się w sobotę Góralki z Gór Miechowskich oraz KGW Górki Kościejowskiej i Dziemięrzyc. Z terenu powiatu miechowskiego dotarły poza tym drużyny z Rzemiędzic i Nieszkowa (gmina Słaboszów) oraz Dłubnianki z Wysocic (gm. Gołcza). Na liście uczestników znalazły się też KGW z Boronic (powiat kazimierski), Stowarzyszenie Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu oraz Karniowianki z Karniowa (powiat krakowski).
Panie rywalizowały w czterech konkurencjach. W części kulinarnej zaprezentowały domowy chleb oraz deser owocowy i tu najlepsze okazały się panie z Goszczy i Sadowia. Następne zadanie polegało na wykonaniu przyśpiewki o swojej miejscowości i w tej konkurencji zwyciężyły panie z Nieszkowa. W konkurencji rękodzielniczej, w której należało wykonać torbę z dostarczonych materiałów zwyciężyła Górka Kościejowska. Wreszcie najlepszą sprawnością fizyczną wykazały się Karnowianki.
Za każdą konkurencję trzyosobowe jury w składzie strażak Paweł Kwinta, sołtys Damian Domagała i rolnik Kacper Musiał przyznawało punkty. Podsumowując wszystkie konkurencji: I miejsce zdobyły KGW Góralki z Gór Miechowskich, II miejsce KGW z Dziemięrzyc, II miejsce KGW z Wysocic. Wyróżnienia przypadły KGW z Boronic i Rzemiędzic.
Folk Festiwal zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.