Organizatorzy wydarzenia wskazują, iż „wybór padł na Błonia ponieważ tu nad rzeką Rudawą, w części zwanej Małe Błonia, stawał od „zawsze" (do połowy lat sześćdziesiątych XX w.) na dłuższy letni popas tabor rodu królewskiego Kwieków ze szczepu Kełderaszy – „Kotlarzy” pochodzących z Wołoszczyzny i Mołdawii”.
III Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej w Krakowie 2014 Sare Romengre Dywesa zostaną otwarte 1 sierpnia (piątek) o godz. 18:00. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 18:30 wystąpią zespoły: Balkansambel (Słowacja), Zuralia Orchestra (Rumunia), Fláre Beás (Węgry) i Kokavakere Lavutara (Słowacja).
W sobotę (2 sierpnia) o godz. 10:00 rozpocznie się Piknik Romski, który potrwa do godz. 18:00 – wtedy rozpoczną się koncerty. Na scenie zobaczymy: Chór Jewish Center Community Krakow, Liza Kotlyarenko Liza Szmidt Romane Gila, Zespół Kokavakere Lavutara (Słowacja) I Imperio (Czechy).
Na Piknik Romski będzie można przyjść także w niedzielę (3 sierpnia) w godz. 10:00-18:00. Po nim rozpocznie się Koncert Galowy podczas, którego wystąpią wszystkie zespoły z poprzednich dni i Kałe Jakha z Polski.
Celem imprezy jest przybliżenie bogatej tradycji i niezwykle barwnej kultury romskiej. W ramach wydarzenia przewidziano także m.in. prezentacje malarstwa, rzeźby i tradycyjnego rzemiosła Romów, ale również tradycyjnych wozów wypożyczonych z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, instytucji kultury Województwa Małopolskiego, przewidziany jest także kącik zabaw dla dzieci i pokazy konne, wróżby .
Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody przypadającej w sierpniu br. 70. rocznicy zagłady europejskich Romów podczas likwidacji przez Niemców podobozu Ziganen Lager w KL Auschwitz-Birkenau.
W programie Festiwalu na Błoniach znalazły się ponadto warsztaty edukacyjne i seminaria dla osób przyjeżdżających z 25 krajów z całego świata. Obchody upamiętnienia zagłady Romów organizowane są przez Międzynarodową Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich ternYpe. Więcej o inicjatywie czytaj.
Szczegóły wydarzenia tutaj
Organizatorzy: Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „KAŁE JAKHA”
Współpraca: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Projekt dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.
(abur)