Uroczystość odbędzie się w dniu 27 października 2015 r. (wtorek) o godz. 18.00 w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (ul. Długosza 3).
W programie uroczystości:
- wręczenie Laureatom Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa,
- koncert dedykowany pamięci prof. Romana Reinfussa Muzyczna podróż śladami Profesora – Łemkowszczyzna, Podhale, Pieniny, Sądecczyzna.
Wystąpią:
- Michał Matys – gawędziarz z Podhala,
- Julia Doszna – pieśniarka łemkowska z Łosia,
- Zespół SERENCZA z muzyką łemkowską,
- Zespół BIAŁOPOTOCANIE i para taneczna z Krościenka,
- Zespół SKALNIK z Kamionki Wielkiej wraz z drużbą Rafałem Kasieczką z Klęczan.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystości. Istnieje możliwość wyjazdu z Krakowa specjalnie przygotowanym na tę okazję autokarem w towarzystwie osób, które znały profesora Romana Reinfussa, jego byłymi studentami i współpracownikami oraz osób związanych ze środowiskiem etnograficznym. Autokar wyruszy z Krakowa 27 października o godz. 12.00 z krakowskiego Kazimierza (odjazd z ulicy Rybaki przy moście Piłsudskiego, 2 minuty spacerem z Placu Wolnica). Po drodze do Nowego Sącza planowany jest przystanek w Lipnicy Murowanej połączony ze zwiedzaniem kościoła św. Leonarda oraz wizyta w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu (w programie: zwiedzanie skansenu z przewodnikiem i poczęstunek). Powrót do Krakowa w godzinach wieczornych, po zakończeniu uroczystości w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.
Osoby chętne do udziału w wyjeździe prosimy o przesłanie zgłoszeń na adres mailowy: (tel. 12/ 63 03 407).
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa jest przyznawana dorocznie za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie:
- ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego,
- ochrony dóbr materialnej kultury lokalnej, w tym sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego,
- ochrony dóbr niematerialnej kultury lokalnej, w szczególności ochrony tradycji, folkloru, technologii, historycznych i tradycyjnych nazw, gwary oraz ochrony tzw. ginących zawodów i upowszechniania wiedzy o zawodach, które już wyginęły,
- upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu dziedzictwa kulturowego lokalnego m. in. poprzez organizowanie wystaw, koncertów, festiwali, konkursów oraz innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
Nagrodę przyznaje się jako nagrodę indywidualną w oparciu o rekomendacje Kapituły Nagrody i stosowną uchwałę Zarządu Województwa Małopolskiego.
- Nagrodę w kategorii: całokształt działalności w dziedzinie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego – dla osoby decydującej życiową postawą o tożsamości lokalnej społeczności, otrzyma Pani Maria Brylak-Załuska za długoletnią pracę badawczą oraz upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu materialnej kultury ludowej mieszkańców Karpat.
- Nagrodę w kategorii: wydarzenia upowszechniające wiedzę o wartości i znaczeniu dziedzictwa kulturowego lokalnego – dla osoby, która poprzez działalność wniosła elementy istotne dla społeczności lokalnych w zakresie upowszechniania kultury, otrzyma Pan Zenon Piotr Szewczyk za podjętą inicjatywę i realizację projektów wydawniczych upowszechniających wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Lachów Sądeckich.
Dla każdej kategorii przewidziano nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, okolicznościowy dyplom i statuetkę.
Wyróżniania w ramach Nagrody otrzymają:
- Pani Izabela Bajorek za stworzenie spektaklu muzycznego pt. „Mussina – biskupie miasteczko” popularyzującego dziedzictwo kulturowe Ziemi Muszyńskiej,
- Pan Henryk Kuś za wieloletnią pracę na rzecz dokumentowania, zachowania i propagowania tradycji kulturowych regionu Pogórza Gorlicko-Jasielskiego,
- Pan Jan Karpiel-Bułecka za wieloletnią działalność artystyczną oraz pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu kultury ludowej Podhala.