- Zarządzamy 23 małopolskimi instytucjami kultury, to olbrzymia różnorodność nie tylko organizacyjna, ale i ofertowa. W ostatnich latach widać olbrzymi skok infrastrukturalny, trudno wymienić instytucję, która nie zmieniła się całkowicie, lub nie znalazła nowoczesnej, nowowybudowanej siedziby - rozpoczął swoje wystąpienie Leszek Zegzda w Zarządzie Województwa odpowiedzialny za nadzór nad instytucjami kultury.
Członek Zarządu Województwa pytany o najważniejsze cele zarządzającego kulturą bez wahania wymienił: - "Wszczepienie" ducha wyjątkowości nowoczesnej infrastrukturze kultury, zainspirowanie nowych kierunków. Największym wyzwaniem jest pytanie: "co w tych przestrzeniach powinno się dziać?" oraz pamięć o tym, że to kultura jest najważniejszym polem dla życia społecznego, polem debaty i ścierania się idei - stwierdził Leszek Zegzda podkreślając, że autonomia artystyczna zarządzających kulturą jest niezwykle istotna dla tworzenia przestrzeni debaty.
- Musimy też pamiętać, że kultura to nie tylko teatr czy opera, ale także tu u nas, w Małopolsce, 250 orkiestr dętych, 300 zespołów regionalnych, grupy działające przy OSP czy KGW, w końcu inicjatywy nieformalne. To olbrzymi kapitał społeczny stworzony i istniejący dzięki zaangażowaniu kulturalnemu naszych mieszkańców - podkreślił Leszek Zegzda.
W rozmowie prowadzonej przez Mateusza Matyszkowicza, dyrektora TVP Kultura poza Leszkiem Zegzdą wzięli udział także Marek Mutor – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury i Diana Popowa - Dyrektor Departamentu Kultury w Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.
W środowych panelach wezmą udział marszałek Jacek Krupa w debacie dot. strategii na przyszłość po wyczerpaniu się unijnych funduszy oraz wicemarszałek Stanisław Sorys, który rozmawiać będzie o szansach na rozwój obszarów wiejskich dzięki agroturystyce i przedsiębiorczości.
(Biuro Prasowe)