Projekt „Dźwięki Słów – Zagajewski i Pawlik” nawiązuje do oczywistych związków poezji i dźwięków. Twórczość poetycka Adama Zagajewskiego zostanie wzbogacona muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody GRAMMY - Włodka Pawlika. Podczas koncertu usłyszymy utwory m.in. do takich wierszy, jak Senza Flash, Filozofowie, W cudzym pięknie, Spróbuj opiewać okaleczony świat, Miasto, Nigdzie, Podziemne pociągi. Do współpracy przy realizacji projektu Włodek Pawlik zaprosił znakomitych muzyków: Marka Bałatę , Łukasza Jemioła oraz Natalię Wilk. Zarejestrowany podczas koncertu materiał ukaże się na płycie, która zawierać będzie około 12 unikatowych utworów. Koncert poprowadzi Piotr Metz – szef redakcji muzycznej Radia Kraków.
O twórcach:
Adam Zagajewski – poeta, eseista, prozaik, krytyk, tłumacz. Piszący białe wiersze przedstawiciel poezji apollińskiej jasnej, klasycyzującej. Laureat wielu nagród w dziedzinie literatury, w tym Neudstadt (2004) i „Zhongkun” (2014), zwanymi „małym Noblem” i „chińskim Noblem poetyckim”. Członek krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji, m.in. jako współpracownik „Zapisu”. W latach 80. mieszkał najpierw w Berlinie, potem w Paryżu. Wrócił do Polski i obecnie mieszka w Krakowie. Od 1983 roku należy do redakcji „Zeszytów Literackich”, jako poeta debiutował na łamach „Zeszytów” w 1967 roku.
Włodek Pawlik - pianista i kompozytor. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie - nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku, Włodek Pawlik stał się jedynym Polakiem uhonorowanym statuetką GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001,wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.
Wykonawcami będą:
Marek Bałata - wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja. (http://www.balata.art.pl)
Łukasz Jemioła - piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych, między innymi laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Marka Grechuty w Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu piosenki Retro w Warszawie i wiele więcej. Występuje cyklicznie w projekcie Włodka Pawlika, pt. “ Wieczorem”. Związany z grupami improwizacji teatralnej i muzycznej. Twórca autorskich, innowacyjnych koncepcji piosenki- utwory disco polo w stylu poetyckim ( od 2010 roku) oraz wiersze w stylu disco polo. W 2015 wydał debiutancką płytę autorską pt. „Jemioła”.
Natalia Wilk - wokalistka, nauczyciel śpiewu, absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Śpiewa od 8 roku życia. Profesjonalną przygodę z muzyką zaczęła osiem lat temu.Występowała u boku znanych artystów między innymi: Krystyny Prońko, Doroty Miśkiewicz, Kayah, Kuby Badacha, Krzysztofa Cugowskigo, Piotra Cugowskiego, Artura Gadowskiego. Na stałe współpracuje i współtworzy projekty z Włodkiem Pawlikiem, Tomaszem Momotem oraz Arturem Gadowskim. Brała udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy w grupie Krzysztofa Cugowskiego. Supportowała takie grupy i artystów jak: Sofa , Novika, Pinavela, KatieMelua.
W sobotę 14 listopada o godz. 18.30 w sali konferencyjnej Radia Kraków (al. Słowackiego 22, I piętro) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca projektu i płyty „Dźwięki słów – Zagajewski i Pawlik” z udziałem Adama Zagajewskiego oraz Włodka Pawlika. W konferencji udział wezmą również muzycy: Natalia Wilk, Marek Bałata oraz Łukasz Jemioła. Zapraszamy!
Organizatorzy:
Partnerzy:
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.