Prace powstaną podczas warsztatów z udziałem plastyków, osób zawodowo lub hobbystycznie zajmujących się wyrobem nietypowych zabawek i przedmiotów codziennego użytku, a także uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i tamtejszych nauczycieli przedmiotów technicznych i artystycznych.
Przedmioty te, poprzez swój kształt, fakturę, kolorystykę i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne przybliżą treści zawarte w ekspozycji skansenu osobom, dla których dostęp do niej jest ograniczony. Odwzorują m.in. układ przestrzenny i etnograficzny ekspozycji, specyfikę budownictwa ludowego, opowiedzą o przedmiotach codziennego użytku, zajęciach mieszkańców wsi, ubiorze, zdobnictwie i estetyce. Inną formą pomocy będą słuchowiska nagrane w skansenie, opowiadające dzieciom o dawnej wsi sądeckiej za pomocą dźwięków, jakie wydają skansenowskie eksponaty. W realizacji nagrań wezmą udział dzieci niedowidzące oraz ich pełnosprawni rówieśnicy.
Wszystkie pomoce powstałe podczas warsztatów posłużą do organizacji w sądeckim skansenie cyklu warsztatowych lekcji muzealnych dla dzieci przedszkolnych oraz dzieci z dysfunkcją wzroku, szczególnie mieszkających w małych miejscowościach. Lekcje zostaną przygotowane i przeprowadzone przez pracowników muzeum we współpracy z pedagogami dziecięcymi i tyflopedagogiem.
fot. Izabela Szafran