Drewniane zabytki coraz bardziej zachwycają nie tylko mieszkańców, ale też turystów coraz liczniej odwiedzających Małopolskę. Ogromna w tym zasługa wielu osób, które poświęcają swój wolny czas, aby ratować przed nieuchronnym upływem lat te wyjątkowe obiekty, które można znaleźć w wielu miejscowościach regionu
– mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i dodaje, że nagroda im. Mariana Korneckiego przyznawana jest przez samorząd województwa od 2003 r. - Do tej pory zostało nią docenionych wielu zaangażowanych społeczników, którzy nie tylko ratują drewniane zabytki, ale też organizują w nich wyjątkowe koncerty, spotkania ze sztuką czy zajęcia, podczas których można poznać historię i tradycję Małopolski. Co roku oprócz statuetki trafia też do nich nagroda w wysokości 15 tys. zł – podkreśla Zegzda, będący równocześnie członkiem kapituły nagrody im. Korneckiego.
Kto może zgłaszać kandydatów do nagrody? Mogą to zrobić członkowie kapituły, ale też sami mieszkańcy – chociażby za pośrednictwem władz lokalnych, instytucji, stowarzyszeń czy organizacji pozarządowych działających na rzecz kultury i ochrony zabytków. Laureatów z kolei wyłoni – po rekomendacjach kapituły – zarząd województwa. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się, jak co roku, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku odbędą się one w dniach 19-20 i 26-27 maja.
Więcej informacji o nagrodzie, w tym formularz zgłoszeniowy, można znaleźć tutaj.
* * *
Przypomnijmy, że patronem nagrody jest dr Marian Kornecki, który zapisał się na kartach historii naszego regionu jako wybitny historyk sztuki i uczony bez reszty oddany ratowaniu ojczystego dziedzictwa kulturowego. Był wyjątkowym znawcą architektury drewnianej, a także niestrudzonym inwentaryzatorem tych zabytków.