Podczas sympozjum spotkali się naukowcy zajmujący się tematyką oraz Ci, którym bliska jest idea polsko-rumuńskiego zbliżenia. Sympozjum było okazją do poznania rumuńskiej Polonii na malowniczej i wieloetnicznej Bukowinie. Polonia, żyjąca w Rumunii, jako organizator Dni Polskich, pośredniczyła we wzajemnym poznaniu i zrozumieniu złączonych wspólną historią i kulturą Polaków i Rumunów, a także promowała pozytywny obraz Polski w Rumunii.
Tegoroczne sympozjum pod tytułem „Historyczne i kulturalne aspekty relacji polsko-rumuńskich” odbyło się w dniach 10-11 września 2015 roku w trzech panelach: W kręgu historii, W kręgu kultury oraz W kręgu problematyki mniejszości narodowych. W trakcie sympozjum promowano najnowsze wydawnictwa poświęcone relacjom polsko-rumuńskim. Uczestnicy mieli okazje porozmawiać z byłym Ambasadorem RP w Rumunii, Bogumiłem Luftem - autorem przetłumaczonej na język rumuński książki pt. „Rumun goni za happy endem”. Książka ta ukazała się w Rumunii m.in. dzięki zabiegom Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
W ramach Dni Polskich organizatorzy przygotowali także imprezy towarzyszące. 12 września w Nowym Sołońcu zorganizowane zostały doroczne polonijne dożynki z udziałem wszystkich polskich środowisk oraz innych mniejszości i rumuńskich sąsiadów. Na zaproszenie Związku Polaków w Rumunii, Województwo Małopolskie reprezentował dziecięco – młodzieżowego zespołu ludowego „Dolina Słomki”, poprzez pokazanie
w muzyce, śpiewie i tańcu tradycji Lachów Sadeckich. Mieszkańcy Ziemi Sądeckiej dzięki położeniu geograficznemu mieli od najdawniejszych czasów kontakty z szerokim światem, co niewątpliwie znalazło swoje odbicie we wszelkich przejawach twórczości ludowej. Poczucie piękna i uzdolnienia artystyczne mieszkańców tej ziemi przejawiały się w budownictwie, sztuce ludowej i folklorze (stroju, tańcu i pieśni). Wytworzyli oni prawdziwe cuda zdobnictwa, np. hafty na koszulach, kaftanach i gorsetach charakteryzuje niezwykła oryginalność i bogactwo. Warto było tak bogaty folklor i tradycję zaprezentować w Rumunii podczas największego kulturalnego przedsięwzięcia Związku Polaków w Rumunii, gdzie zarówno przedstawiciele środowisk polonijnych jak i mieszkańcy regionu mogli zapoznać się z kulturą i tradycją Małopolski.
Dni Polskie to największe cykliczne przedsięwzięcie rumuńskiej Polonii, cieszące się popularnością i renomą wśród mieszkańców regionu, oczekujących na coroczne „spotkanie”
z polską kulturą.