Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych prowadzone jest według autorskiego programu Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”. To jedyna tego typu forma kształcenia dyrygentów orkiestr dętych w Polsce.
- Nasz region i zaprzyjaźnione: świętokrzyskie, śląskie oraz podkarpackie to miejsca, w których życie muzyczne, w tym życie orkiestr dętych, jest przebogate, wspaniałe i imponujące. To miara naszej tożsamości. Stanowi o klasie ludzi tutaj żyjących. Studium dyrygentów i kapelmistrzów ma olbrzymie znaczenie dla naszego regionu. To jest autentyczne podtrzymywanie tkanki społecznej, która decyduje o tym jacy jesteśmy - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa.
Uczestnikami czwartej edycji było 26 słuchaczy z 6 województw (lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego). Wykłady i warsztaty prowadzili wybitni dyrygenci orkiestr wojskowych, wykładowcy wyższych uczelni oraz nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu. Program nauczania obejmował 533 godziny zajęć indywidualnych oraz w grupach. Nabyte w trakcie nauki umiejętności nowi mistrzowie batuty zaprezentowali podczas koncertu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Koncert dyplomowy był także okazją do przekazania słów uznania za działalność edukacyjną i artystyczną oraz upowszechnianie kultury i folkloru regionu. Przedstawiciel władz Małopolski złożył podziękowania dla kadry pedagogicznej Studium oraz dyrekcji i pracowników Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”. Okolicznościowe listy z wyrazami wdzięczności za wkład w rozwój programowy Studium otrzymali: kpt. Stefan Żuk, płk Franciszek Suwała, ppłk dr hab. Stanisław Strączek, Bożena Pańszczyk, Barbara Mirek, Stanisław Migacz, Elżbieta Malczak, dr Waldemar Groń, Bogusława Gaweł, Leszek Łopalewski oraz Ewa Leśniak. Leszek Zegzda gratulował również absolwentom i życzył im, by nigdy nie zgasł zapał do tego naprawdę wspaniałego i ważnego społecznie dzieła.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)