Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Wybrana na obchody tego święta data - 27 marca – jest nieprzypadkowa. Ma ona na celu przypominać o zorganizowanym w Paryżu międzynarodowym festiwalu Teatr Narodów, podczas którego po raz pierwszy na jednej scenie spotkały się teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Obchody te pokazują zatem, że teatr łączy i przekracza granice.
Województwo Małopolskie jest organizatorem dla dwóch Teatrów – Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem oraz dla Opery Krakowskiej w Krakowie. Powodzenie tych rozpoznawalnych w całej Polsce scen jest niezaprzeczalne, a wysoka frekwencja potwierdza stałe zainteresowanie widzów udziałem w spektaklach i koncertach organizowanych przez te artystyczne instytucje kultury.
Do największych ostatnich sukcesów wspomnianych instytucji należą między innymi: obchody 40-lecia istnienia Teatru Witkacego, którego Zespół został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z okazji jubileuszu Teatr „Witkacy” został odznaczony także przez Samorząd Województwa Małopolskiego Złotą „Polonią Minor”. Również Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który obchodził w 2023 r. 130-lecie istnienia, zbiera liczne ogólnopolskie nagrody, w tym za wychwalany przez widzów i krytyków spektakl „1989” w reż. Katarzyny Szyngiery, pokazywany dwukrotnie szerszej publice w Teatrze Telewizji. Opera Krakowska w Krakowie uhonorowana została w zeszłym roku licznymi Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi im. Jana Kiepury za autorski musical „Kopernik”. Odebrała również Nagrodę Grossi Cracovienses w kategorii Instytucja Kultury oraz nagrodę „Polonia Minor”. W Operze także odbyły się dwie głośne premiery: „Bona Sforza” Zygmunta Krauzego oraz „Aida” Giuseppe Verdiego.
Międzynarodowy dzień Teatru jest dniem celebracji nie tylko osiągnięć teatralnych i wpływu teatru na kulturę, ale i okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi scenami.
W ramach inicjatyw wspierających współpracę międzyteatralną i międzyregionalną, 20 grudnia 2024 r. w Lublinie cztery samorządy regionalne – Województwa: Małopolskie, Lubelskie, Podkarpackie oraz Świętokrzyskie – zawarły porozumienie w sprawie realizacji interdyscyplinarnego projektu „Klasyka 3.0”. W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wzięła udział Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego. Celem projektu jest dotarcie do młodego pokolenia uczestników i odbiorców kultury. „Klasyka 3.0” odbywać będzie się przy pomocy i współudziale teatrów, które są prowadzone lub współprowadzone przez te cztery regionalne samorządy. W projekcie biorą udział Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
Opera Krakowska w Krakowie, obchodząca 70 sezon artystyczny, aktywnie uczestniczy natomiast w obchodach 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego, zainaugurowanych koncertem na jej scenie w dniu 11 listopada 2024 r.
Międzynarodowy Dzień Teatru jest wyjątkową okazją, żeby podziękować za wkład teatrów w małopolską kulturę. Specjalny list w tej sprawie skierowała do dyrekcji oraz wszystkich pracowników teatralnych instytucji z Małopolski Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego:
Szanowni Państwo,
27 marca wraz z widzami całego świata obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To wspaniała okazja do świętowania siły artyzmu, wyobraźni, ekspresji, perfekcji, talentu, która cechuje jedną z najpiękniejszych i najbardziej poruszających dziedzin ludzkiej twórczości. Teatr jest dla nas wszystkich wielką skarbnicą idei i uczuć o nieprzebranym bogactwie treści, formy, przekazu. Stanowi jednocześnie wartościowe spotkanie z drugim człowiekiem w gronie innych ludzi, wspólnotę przeżywania czegoś, co łączy i co dotyczy niemal każdego z nas. Tym większa wdzięczność i szacunek dla tych, którzy w tym scenicznym świecie pełnią rolę naszych przewodników.
W Międzynarodowy Dzień Teatru, w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego składam podziękowania wszystkim, dzięki których pasji i zaangażowaniu możemy tak wspaniale doświadczać inscenizacji teatralnych. Wyrazy uznania płyną w bardzo wielu kierunkach teatralnej aktywności, bo też sztuka sceniczna rodzi się na styku różnych profesji: pisarstwa, reżyserii, aktorstwa, scenografii, muzyki, a także wielu obszarów codziennego życia, by wymienić choćby sferę zarządzania teatrem. Dzisiaj dziękuję wszystkim Państwu obecnym w tych twórczych i organizacyjnych procesach. Wierzymy w moc zespołowego rozwoju teatralnej sceny, gdzie każda osoba współtworzy jej sukces.
Jako przedstawiciel Województwa Małopolskiego, cieszę się, że życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru mogę kierować do grupy tak różnorodnych artystycznie instytucji kultury. Wspaniale również, iż możemy razem współdziałać w projektach pozwalających na poszerzenie zarówno Państwa oferty artystycznej, jak i grupy odbiorców. Dzięki projektowi Klasyka 3.0 (który podpisaliśmy pod koniec ubiegłego roku), małopolskie teatry będą mogły pokazać swe dokonania na scenach innych województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Opera Krakowska z kolei włączyła się twórczo w wydarzenia z okazji tegorocznej rocznicy 1000-lecia Korony Polskiej. Za te wszystkie inicjatywy bardzo Państwu dziękuję!
Z okazji dzisiejszego święta życzę nam wszystkim, aby bliska i dalsza przyszłość przyniosła więcej obiecujących, inspirujących i dających satysfakcję działań na scenie i poza nią. Niech przyniosą radość oraz poczucie spełnienie i twórcom i widzom.
Wszystkiego dobrego dla teatru w Małopolsce!