Podczas tegorocznej edycji odbyło się blisko 2 tysiące wydarzeń na terenie całego kraju, w których udział wzięło ponad 320 tysięcy uczestników.
W Województwie Małopolskim zorganizowano najwięcej bo aż ponad 260 wydarzeń i osiągnięto najwyższą frekwencję w Polsce. Specjalnością EDD w Małopolsce jest zwiedzanie zabytków z przewodnikiem, spacery edukacyjne połączone z prelekcjami oraz warsztaty dla młodzieży.
Wśród największych atrakcji tegorocznych Europejskich dni Dziedzictwa znalazły się wydarzenia zrealizowane przez instytucje kultury Województwa Małopolskiego. Wyróżnione zostały wydarzenia edukacyjne zorganizowane w skansenie w Nowym Sączu (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, instytucji kultury WM) i wykłady o dworkach szlachecko-ziemiańskich i utraconej kulturze dworskiej zrealizowane przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów (instytucja kultury WM).
Europejskie Dni Dziedzictwa to kampania promująca dziedzictwo, święto zabytków obchodzone każdego roku we wrześniu. Ma na celu nie tylko promocję dziedzictwa, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.
Idea narodziła się w 1985 roku w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wówczas to po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dotychczas dostęp był ograniczony. W związku z ogromnym zainteresowaniem inicjatywą w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa.
Warto przypomnieć, że od 2008 r. w maju każdego roku w Województwie Małopolskim organizowane są Małopolskie Dni Dziedzictwa, koordynowane przez Małopolski Instytut Kultury (instytucję kultury WM).