Poprzez udział w konkursie każdy może dołożyć swoją literacką „gwarową cegiełkę” do podkreślenia znaczącej pozycji Małopolski jako „matecznika” polskiej kultury, historii i duchowości. Ponadto może przyczynić się do wykształcenia bądź poszerzenia dorobku literatury gwarowej własnego regionu, która odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu tradycyjnej odmiany języka, jakim posługiwali się nasi przodkowie.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18.
Termin nadsyłania prac na 1. Konkurs Literacki: do 4 maja 2025 r.
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień będzie miało miejsce podczas uroczystego finału konkursu w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu (oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ) – 25 czerwca 2025 r.
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
Małopolska to region, który zamieszkuje wiele grup etnograficznych, charakteryzujących się odrębną kulturą ludową, manifestującą się strojem, zwyczajami oraz przede wszystkim językiem - nośnikiem niematerialnego dziedzictwa. Ta różnorodność, również lingwistyczna, jest niezwykłym bogactwem, z którego warto czerpać.