Symboliczną promesę z rąk marszałka Łukasza Smółki odebrał przedstawiciel powiatu gorlickiego - starosta gorlicki Mirosław Waląg. W wydarzeniu wzięli również udział m.in.: posłowie na Sejm RP: Anna Paluch, Filip Kaczyński i Łukasz Kmita, Jadwiga Wójtowicz - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz radni województwa: Grzegorz Biedroń i Tomasz Płatek.
Przyznane środki w wysokości blisko 16 mln zł pozwolą na realizację scalania gruntów we wsi Strzeszyn, położonej w gminie Biecz.
Porządkujemy małopolskie sprawy. Ład przestrzenny i konsekwentna modernizacja terenów wiejskich jest dla mnie szczególnie ważnym zagadnieniem. Zarządowi Województwa Małopolskiego bardzo zależy, aby każdy powiat i każda gmina naszego regionu rozwijały się w sposób zrównoważony i sprawiedliwy. Działanie samorządowców pozwoli w niedalekiej przyszłości przeprowadzić inwestycje znacząco podnoszące poziom życia mieszkańców powiatu gorlickiego dzięki konsolidacji gruntów i budowie oraz modernizacji dróg
– mówi Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Bardzo cieszę się, że dziś przekazywane są środki, które umożliwią realizację zadań związanych ze scalaniem gruntów w powiecie gorlickim. To są inwestycje wyczekiwane przez mieszkańców, bo ułatwią dalszy rozwój tych terenów, m.in. budowę dróg
- podkreśla Jadwiga Wójtowicz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Fundusze Europejskie zmieniają Małopolskę. Dzięki scaleniu gruntów w powiecie gorlickim możliwa będzie m.in. modernizacja gospodarstw, co ułatwi dalszy rozwój tych terenów
- dodaje radny województwa Grzegorz Biedroń.
Pomoc finansowa pochodzi z ogłoszonego w tym roku naboru wniosków w ramach interwencji I.10.8 Scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym objętej PS WPR 2023-2027.
Scalanie gruntów polega na wydzielaniu nowych działek ewidencyjnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia ich średniej wielkości. Ułatwia to restrukturyzację i modernizację gospodarstw, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie.
Dofinansowanie przyznane powiatowi gorlickiemu pozwoli na przeprowadzenie scalenia na obszarze 1256 ha, wybudowanie 26 km nowych dróg i przebudowanie 15 km dróg już istniejących. Zyskają nie tylko właściciele gospodarstw, ale także mieszkańcy i turyści odwiedzający gminę.
Powiat Gorlicki od lat działa w zakresie scalania gruntów i zagospodarowania poscaleniowego swoich terenów. Do tej pory na ten cel Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył pomoc finansową w wysokości ponad 60 mln zł. Poprzednie inwestycje zrealizowano w miejscowościach Racławice, Rożnowice, Sękowa i Siary.