Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę dotyczącą uruchomienia naboru wniosków, w ramach którego dofinansowanie mogą otrzymać projekty zakładające wsparcie usług w zakresie psychiatrii środowiskowej dla osób dorosłych. Na Wnioskodawców czeka ponad 14 mln zł.
Zapewnienie Małopolanom dobrego dostępu do opieki zdrowotnej jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Celem tego konkretnego naboru jest pomoc osobom dorosłym potrzebujących opieki psychiatrycznej oraz ułatwienie im dostępu do niej. Projekt jest kompleksowy i umożliwia działania zakładające m.in. grupy wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin, transport do miejsca opieki psychiatrycznej, warsztaty wspierające proces terapii
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Kto może złożyć wniosek?
O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty administracji publicznej, instytucje ochrony zdrowia, organizacje społeczne i związki wyznaniowe oraz służby publiczne. Odbiorcami wsparcia będą dorosłe osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz ich otoczenie.
Na ile mogą liczyć wnioskodawcy?
Minimalna i maksymalna wartość projektu nie została określona. Jednak maksymalny poziom unijnego dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w projekcie wynosi 85%. Ponadto 10% pochodzić może z budżetu państwa. Wymagany wkład własny to 5%.
O czym warto pamiętać?
Projekty składane w konkursie powinny być zgodne z Regionalnym Planem Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji Województwa Małopolskiego oraz wspierać działania komplementarne do wsparcia udzielanego na poziomie krajowym.
Jakie działania?
Oferowane wsparcie musi odpowiadać na zdiagnozowane deficyty w społeczności i uwzględniać konieczność indywidualnego podejścia do odbiorcy i jego specyficznych potrzeb.
W projektach mogą być realizowane działania zakładające m.in. grupy wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin, transport do miejsca opieki psychiatrycznej, warsztaty wspierające proces terapii. Możliwe są także działania integracyjne, świadomościowe i edukacyjne skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich otoczenia.
Warto pamiętać, iż w składanych projektach nie mogą być finansowane koszty leczenia. Planowane wsparcie powinno zostać skierowane i realizowane przede wszystkim na obszarach, gdzie dostęp do usług psychiatrycznych jest najmniejszy.
Termin i miejsce składania wniosków
Wnioski będzie można składać od 27 listopada br. do 10 stycznia 2025 r. do godz. 15:00 w systemie elektronicznym IGA.
Gdzie szukać informacji?
Nabór wniosków jest organizowany za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Regulamin naboru wraz z załącznikami, jak również kontakt telefoniczny do organizatora oraz do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, można znaleźć na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Małopolska od lat wspiera usługi zdrowotne
W ramach poprzedniego programu – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – w ramach usług zdrowotnych pomocy udzielono ponad 20 tys. osób. Dorośli mieszkańcy Małopolski skorzystali m.in. z blisko tysiąca godzin konsultacji psychiatrycznych. Kontynuacja tego wsparcia będzie możliwa również w obecnej perspektywie finansowej. Zapraszamy zatem do składania wniosków o dofinansowanie!