Koszt projektu szacowany jest na kwotę ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 stanowi ponad 6,7 mln zł.
Umowę gwarantującą realizację zadania podpisał wicemarszałek Stanisław Sorys oraz prezydent Tarnowa – Roman Ciepiela.
Zmiany demograficzne, jakie obserwujemy w naszym województwie są nieuniknione. Społeczeństwo się starzeje, wzrasta także liczba osób wymagających opieki i wsparcia. Dlatego w porozumieniu z władzami lokalnymi tworzymy miejsca, które nie tylko mogą świadczyć usługi opiekuńczo-rehabilitacyjne, ale przede wszystkim zapobiegają wykluczeniu społecznemu osób, które z różnych powodów nie mogą znaleźć pracy. Powstające w Tarnowie centrum będzie miejscem, które pozwoli zaktywizować wielu mieszkańców, a co za tym idzie przeciwdziałać skutkom bezrobocia i otworzyć ich na szerszy rynek pracy
– mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
W ramach Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” powstanie pensjonat wraz z restauracją. To właśnie tu zatrudnienie znajdą osoby z terenu Tarnowa, które na skutek niepełnosprawności pozostają bierne zawodowo.
Pracownicy ZAZ-u oprócz prowadzenia pensjonatu i codziennego wykonywania prac kuchenno-restauracyjnych zadbają także o otoczenie budynku. Do ich zadań będzie należeć m.in. wykonanie prac ogrodniczo-porządkowych m.in. zagospodarowanie terenów zielonych czy pielęgnacja parku.
Ponadto podopieczni będą uczestniczyć w warsztatach i ćwiczeniach przygotowujących ich do osiągnięcia kwalifikacji i umiejętności niezbędnych w poszukiwaniu pracy. Zatrudnieni w placówce trenerzy poprowadzą dla nich zajęcia edukacyjne, treningi umiejętności społecznych czy spotkania z zakresu doradztwa zawodowego. Będą także pośredniczyć w ich zatrudnieniu.
W ramach projektu powstanie tu także Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych. To właśnie tu opiekunowie będą mogli skorzystać z pomocy profesjonalistów i na pewien czas (do dwóch tygodni) zapewnić swoim bliskim pieczę zastępczą. Jednocześnie nad 15 podopiecznymi będzie czuwał zespół pielęgniarek, a także psycholog, rehabilitant i pracownik socjalny. Ponadto w placówce będzie funkcjonować wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i medycznego. Opiekunowie będą mogli także skorzystać ze szkoleń, warsztatów czy wsparcia edukacyjno-doradczego.
Zanim jednak dawny internat zobaczymy w nowej odsłonie, w najbliższych miesiącach będą prowadzone tu intensywne prace budowlano-remontowe. Zaplanowano nadbudowę piętra, przebudowę klatek schodowych oraz istniejących pomieszczeń, jak również montaż nowoczesnych wind. W ramach inwestycji zostanie wykonany dach, wymienione okna, drzwi, a także posadzki. Ponadto nastąpi ocieplenie budynku, a także zostaną przeprowadzone kompleksowe prace wykończeniowe. Placówka zyska też zupełnie nową instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną, c.o, a także klimatyzację i wentylację.
Ponadto w otoczeniu obiektu powstaną parkingi wraz ze specjalnymi podjazdami dla niepełnosprawnych.
Obiekt, w którym finalizację prac remontowych zaplanowano na trzeci kwartał 2018 roku, zostanie nowocześnie i funkcjonalnie wyposażony. Co ważne, budynek będzie posiadał wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących czy niedosłyszących.