- Samorząd Województwa Małopolskiego zainspirowany przesłaniem Ojca Świętego Jana Pawła II opracował projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego celem jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych ludzi i przygotowanie jej do społecznego działania na rzecz potrzebujących – zaznaczył Roman Ciepiela. - Dzięki projektowi coraz więcej osób korzysta z pomocy młodych ludzi. Zachęcam do dalszej kontynuacji projektu, bo Małopolska będzie się rozwijać nie tylko poprzez rozwój technologii, ale również poprzez uczenie się postawy partnerstwa i współpracy - powiedział wicemarszałek.
Roman Ciepiela podziękował wszystkim uczestnikom projektu za ogromne zaangażowanie w organizację konkursu. W czasie prezentacji uczestnicy projektu z rąk wicemarszałka otrzymali dyplomy i listy gratulacyjne oraz okolicznościowe upominki. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku apelował do Polaków o wyobraźnię miłosierdzia. Samorząd Województwa Małopolskiego zainspirowany tymi słowami opracował w 2007 roku projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego celem jest propagowanie postaw prospołecznych i wolontariackich wśród małopolskiej młodzieży.
Projekt jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Małopolski. Młodzież może w nim uczestniczyć w grupach od 5 do 22 osób. Dotąd w projekcie wzięło udział 11 812 uczniów i nauczycieli – opiekunów. W tym roku, w IV edycji projektu, wzięło udział 3 660 uczniów i 404 nauczycieli z 233 szkół. Uczestnicy przez prawie cały rok pomagali osobom ubogim, chorym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.
Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” jest realizowany w kilku etapach. Na etapie szkolnym uczniowie opracowują swój pomysł pomocy potrzebującym, realizują go i sporządzają raport, a następnie dostarczają go do kuratorium lub jego delegatury. Później projekty są zbierane i oceniane przez specjalnie do tego celu powołane komisje rejonowe w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Wadowicach.
Podczas kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada zostaną zaprezentowane i ocenione projekty wybrane uprzednio w rejonach. Finał przedsięwzięcia odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej 1 grudnia 2010 r. gdzie zostaną przedstawione zwycięskie prezentacje.
W przygotowanie i realizację projektu co roku włączają się: Kuratorium Oświaty, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Organizatorów i współorganizatorów wspierają również instytucje pozarządowe prowadzące działalność charytatywną, w tym: Caritas, Stowarzyszenie „U Siemachy”, Stowarzyszenie „Wiosna”, Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum Św. Łazarza, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Stowarzyszenie Dobrej Nadziei, Wolontariat Św. Eliasza w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Sursum Corda” w Nowym Sączu.
Wszyscy uczestnicy projektu w czasie prezentacji rejonowych otrzymują dyplomy i listy gratulacyjne, a także pamiątkowe upominki. Młodzież z poszczególnych rejonów, która wykazała się największym zaangażowaniem w pomoc potrzebującym w swojej okolicy zostanie też nagrodzona pielgrzymką do Włoch i grobu Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbędzie się w grudniu 2010 r.