We wtorek, 27 maja w Muzeum Inżynierii Techniki odbył się Wielki Finał Akcji Edukacyjnej „Szkoła Biznesu Społecznego”, która ma na celu przybliżenie młodym ludziom tematyki przedsiębiorczości społecznej, biznesu społecznego, ekonomii społecznej.
Ta forma edukacji jest najbardziej efektywna. Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne. Młodzi ludzie uczą się współpracy, przedsiębiorczości. Myślę, że w takim kierunku powinna być prowadzona edukacja. Młodzi ludzie powinni uczyć się umiejętności społecznych, miękkich, bo niezależnie jakie zawody będą w przyszłości wybierać, to te umiejętności będą dla nich przydatne
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
Akcja polegała na zorganizowaniu w szkołach średnich z każdego powiatu województwa małopolskiego zajęć edukacyjnych, w trakcie których uczniowie grali w grę chłopską, którą opracował Małopolski Instytut Kultury.
Młodzi przedsiębiorcy zakładali spółki, produkowali towary, wyruszali na wyprawy handlowe, zarabiali pieniądze, a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne, sponsorując określone dobra publiczne.
Gra pokazuje, że biznes to coś więcej niż zysk, a przedsiębiorstwa społeczne to firmy, które tworzą użyteczne miejsca dla wszystkich oraz pomagają osobom, które mają w życiu „pod górkę”.
Dzięki udziałowi w grze młodzież mogła doświadczyć tego jak być przedsiębiorcą i prowadzić interesy. Uczniowie zauważali, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest takie proste i potrafi być obarczone dużym ryzykiem.