Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

W Tarnowie o seniorach i edukacji

Edukacja
28 sierpnia 2014
Polityka senioralna województwa małopolskiego oraz projekty edukacyjne i wsparcie rodzin wielodzietnych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – były tematami konferencji prasowej wicemarszałka Romana Ciepieli oraz zastępcy prezydenta Tarnowa Krystyny Latały.

Małopolska przygotowuje się do zapewnienia odpowiednich warunków życia i opieki osobom starszym, których, podobnie jak w całym kraju, przybywa – mówił wicemarszałek Roman Ciepiela. – Opracowaliśmy dokumenty, które diagnozują problem. Teraz czas na działania. – dodał.

Polityka senioralna Małopolski zakłada wiele różnorodnych inicjatyw na rzecz osób starszych, nie ogranicza się jedynie do opieki nad nimi, przewiduje także promowanie różnych form aktywności, w tym działania edukacyjne. Część projektów jest już realizowana, na przykład na dofinansowanie działalności uniwersytetów III wieku województwo przeznaczyło półtora miliona złotych.

Mamy na uwadze dzieci i młodzież uczęszczające zarówno do przedszkoli, jak i różnych typów szkół. – podkreślił wicemarszałek. – Na zapewnienie dzieciom w całej Małopolsce dostępu do przedszkoli przeznaczyliśmy już ponad 120 milionów złotych. Nie ma w województwie gmin, w których nie działałyby przedszkola. Naszym celem jest teraz doprowadzenie do takiej sytuacji, by we wszystkich miejscowościach regionu każde dziecko, które rodzice chcą posłać do przedszkola, znalazło w nim miejsce. Z kolei program „Pierwszy dzwonek” jest adresowany do rodzin wielodzietnych. Ma im pomóc w zakupie materiałów potrzebnych uczniom w nowym roku szkolnym. Już wiemy, że skorzysta z niego około 11 tysięcy rodzin ze wszystkich 182 małopolskich gmin. Realizacja programu będzie kosztować 5,5 miliona złotych. – podsumował.

Galeria zdjęć

Tagi: WYDARZENIA