Uwaga!
Konferencja jest wydarzeniem zamkniętym, na które obowiązują imienne zaproszenia. Inni zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczenia w konferencji na żywo na kanale YouTube @TelewizjaMalopolska.
Rejestracja uczestników: godz.: 9.00-9.30
Na konferencję złożą się 4 panele tematyczne, każdy kończący się podsumowaniem i dyskusją.
Średniowiecze - prof. dr hab. Andrzej Marzec
godz. 10.15-11.45
- prof. dr hab. Krzysztof Fokt, Wokół znaczenia pierwszych piastowskich koronacji,
- prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, Powstanie idei Corona Regni Poloniae,
- prof. dr hab. Jerzy Sperka, Jagiellonowie na polskim tronie. Trudne początki.
Nowożytność - dr Dominik Kadzik
godz. 12.00-13.30
- prof. dr hab. Adam Perłakowski, Epoka saska w Rzeczypospolitej i definitywny koniec suwerenności państwa polsko-litewskiego 1697-1763,
- prof. dr hab. Dorota Dukwicz, (Nie)suwerenność Rzeczypospolitej jako przyczyna upadku? Polska w relacjach z państwami ościennymi w drugiej połowie XVIII w.,
- prof. dr hab. Michał Zwierzykowski, Od groźby pójścia pod jarzmo do walki o suwerenność Rzeczypospolitej. Przemiany w osiemnastowiecznym myśleniu szlacheckim w latach 1700-1768.
XIX wiek/XX wiek - prof. dr hab. Andrzej Nowak
godz. 13.45-15.15
- prof. dr hab. Stanisław Wiech, Długi wiek XIX (1795-1918): skutki utraty własnego państwa,
- prof. dr hab. Marek Kornat, II Rzeczpospolita: znaczenie odzyskanej suwerenności,
- prof. dr hab. Zdzisław Zblewski, PRL i jego miejsce w historii polskiej państwowości.
Debata oksfordzka - prof. dr hab. Paweł Laidler
godz. 15.45-17.15
Zakres tematyczny debaty będzie dotyczyć suwerenności analizowanej z perspektywy historycznej i współczesnej, w kontekście ewolucji pojęcia na przestrzeni wieków oraz jego znaczenia w odniesieniu do zmieniającej się roli państw w systemie stosunków międzynarodowych. Myślą przewodnią dyskusji będzie stwierdzenie czy suwerenność ma znaczenie we współczesnym świecie.
W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Piotr Bajor, prof. dr hab. Dorota Pietrzyk-Reeves, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. dr hab. Jacek Czaputowicz, dr Patryk Tomaszewski.
Data wydarzenia: 25 kwietnia 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Muzeum Narodowe w Krakowie, Sukiennice
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Działanie realizowane jest przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Do współpracy zostali zaproszeni wybitni pracownicy naukowi m.in.: historycy, heraldycy, politolodzy.