Dzisiaj są z nami Superbohaterowie! Bardzo się cieszę, że uczestniczycie w dzisiejszym wydarzeniu i bierzecie udział w "Akademii Superbohaterów 2024". Wierzę w Wasze supermoce, bo każdy superbohater - i współczesny, i ten z przeszłości, musi mieć supermoc i co najważniejsze wyobraźnię, wiedzę i wytrwałość w dążeniu do celu. Życzę Wam wszystkim spełnienia marzeń, nieograniczonej wyobraźni i sukcesów co najmniej na miarę małopolskich wynalazców ze świata nauki
- mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Do głównych założeń „Akademii Superbohaterów 2024” w minionym roku należało między innymi przeprowadzenie w kilku cyklach zajęć opartych o eksperymenty i doświadczenia przygotowane przez szkołę. Były to spotkania pozalekcyjne, oparte o scenariusze zajęć uwzględniające sylwetki najsławniejszych polskich wynalazców, odkrywców i naukowców. Koordynatorzy szkół uczestniczyli w szkoleniach wdrożeniowych, otrzymali także pakiety materiałów edukacyjnych, organizowali konkursy wiedzy i umiejętności dla reprezentantów szkół partnerskich.
Celem projektu było promowanie kreatywnych, nieszablonowych sposobów na pokazanie małopolskim uczniom możliwości realizowania swoich pasji w szkole, a także integracja z rówieśnikami, wsparcie nauczycieli realizujących swoje pasje z uczniami, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w promowaniu edukacji. Projekt obejmował także efekty działalności edukacyjnej i naukowej dr Tomasza Rożka - obecnie najaktywniejszego w Polsce i w Europie propagatora nowego spojrzenia na edukację młodych ludzi, w przystępny i ciekawy sposób.
Projekt został zrealizowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2024 r. pod nazwą „Małopolska! Postaw na edukację!”.