Realizacja Konkursu w Małopolsce:
Etap szkolny Konkursu, odbył się 20 stycznia 2006 roku r. Wzięło w nim udział 1389 uczniów z 18 powiatów. Najliczniej reprezentowane były: powiat wielicki, Miasto Kraków oraz powiat nowotarski.
W etapie powiatowym, który odbył się 10 marca 2006 r., spośród 196 laureatów etapu szkolnego wyłoniono 40 zawodników, którzy zostali zakwalifikowani do etapu regionalnego Konkursu.
Przebieg etapu regionalnego:
Etap regionalny Konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych odbył się w miejscu związanym z dziedzictwem historycznym i kulturowym Małopolski - Pałacu Radziwiłłów w Balicach. Został on wbudowany ok. XV wieku i był siedzibą znamienitych rodów szlacheckich: Ossolińskich, Bonerów, Firlejów, a także Radziwiłłów. XVI wiek był okresem jego świetności, wówczas to Seweryn Boner gościł najznamienitszych intelektualistów tamtych czasów.
W eliminacjach regionalnych uczestniczyło 37 uczniów z niemal wszystkich powiatów Małopolski wraz ze swymi opiekunami.
Etap regionalny Konkursu „Przyjazne Regiony w Sercu Europy” składał się z dwóch części pisemnej i ustnej.
- Część pisemna:
Obejmowała składający się z 30 pytań umożliwiający wykazanie się posiadaną wiedzą.
- Część ustna
Uczniowie prezentowali projekty współpracy, który chcieliby zrealizować z regionem partnerskim – Krajem Związkowym Turyngia, Krajem Preszowskim, Krajem Żylińskim za pośrednictwem szkoły, stowarzyszenia, fundacji, Kościoła, administracji.
Prezentacje pn: Mój projekt współpracy z regionem partnerskim... zostały osadzone w realiach miejscowości, gminy, regionu tak by wnoszone propozycje mogły przysłużyć się lokalnej społeczności lub też mieszkańcom regionów partnerskich.
Mickiewicz w Turyngii, Goethe w Krakowie - Festiwal twórczości młodych artystów z Małopolski i Turyngii, Międzynarodowe spotkania młodzieży, Placyki Kultury oto przykładowe tytuły projektów zaprezentowanych przez młodzież zakładające współpracę z regionami partnerskimi Małopolski w zakresie kultury, rozwoju turystyki, ochrony środowiska oraz infrastruktury.
Komisja Konkursowa podkreśliła bardzo wyskoki poziom przygotowanych prezentacji zaznaczając, iż umiejętność przygotowania interesujących projektów jest gwarancją sukcesu regionu w przyszłości.
Najwyżej oceniono prezentację Macieja Legutko, ucznia V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Nowodworskiego w Krakowie, dotyczącą rozwoju infrastruktury w rejonie Jeziora Orawskiego.
Ponadto z uwagi na zainteresowanie uczestników Konkursu problematyką regionalną, młodzież miała okazję zapoznać się z perspektywami rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Balicach, podczas wizyty na krakowskim lotnisku.
Zakończeniem etapu regionalnego było ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz listów gratulacyjnych i upominków wszystkim uczestnikom eliminacji przez Z-cę Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego, Mariana Wojtowicza oraz Z-cę Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Dariusza Styrnę.
10 Laureatów Konkursu weźmie udział w tygodniowych warsztatach realizowanych w Kraju Żylińskim na Słowacji we wrześniu 2006 roku, podczas których spotka się młodzież z czterech regionów europejskich. Młodzież uczestniczyć będzie w warsztatach tematycznych oraz wycieczkach do wybranych miejsc Kraju Żylińskiego, co przyczyni się do pogłębienia jej wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym regionu.
Lista Laureatów etapu regionalnego Konkursu:
1. Maciej Legutko - V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
2. Karol Martyniak - Powiatowy Zespół Nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach
3. Bartosz Twarowski - V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
4. Beata Janczy - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
5. Rafał Talar - Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Andrychowie
6. Karolina Żuber - X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
7. Monika Beszczyńska - I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
8. Osika Elżbieta - I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach
9. Natalia Saferna - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni,
10. Mateusz Zimny z Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”