Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Prawie 100 wykonawców z kraju i świata chce zaprojektować Małopolskie Centrum Nauki

Edukacja
05 października 2017
Jak będzie wyglądać Małopolskie Centrum Nauki, które w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie przy al. Bora Komorowskiego w Krakowie? Już wkrótce wszystko będzie jasne. Właśnie zakończyło się składanie wniosków w dwuetapowym konkursie na projekt architektoniczno-urbanistyczny. Wpłynęło 97 propozycji z kraju i zagranicy.

Małopolskie Centrum Nauki ma szansę stać się miejscem wyjątkowym na mapie naszego województwa. To właśnie w nim młodzi Małopolanie będą mogli eksperymentować, uczyć się i bawić nauką. Nie mam wątpliwości, że ten obiekt stanie się wizytówką Małopolski. Dlatego cieszy nas ogromne zainteresowanie ogłoszonym przez nas konkursem na projekt architektoniczno-urbanistyczny MCN. To dobry prognostyk. Liczę, że w kolejnym etapie konkursu uda się wybrać autora, który zaprojektuje to miejsce, tak oczekiwane w naszym regionie

– mówi Grzegorz Lipiec – członek zarządu województwa małopolskiego.

Do 12 października zgłoszone projekty zostaną sprawdzone pod względem spełnienia wymogów formalnych. Wyłonieni w tym etapie konkursu wykonawcy zostaną zaproszeni do złożenia opracowań studialnych. Będą mieli na to czas do 30 listopada br. Autorzy najlepszych opracowań studialnych zostaną następnie zaproszeni do drugiego etapu konkursu, w którym będą mogli przedstawić szczegóły swoich koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.

***

Przypomnijmy, Małopolskie Centrum Nauki powstanie do połowy 2022 roku w Krakowie przy al. Bora Komorowskiego i obejmie obszar prawie 4 ha. Już wiadomo, że powierzchnia użytkowa MCN – uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje – jest szacowana na ok. 10 tys. m kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m kw. Zgodnie z założeniem będzie unikatowym miejscem w całym regionie. Odkrywcy w każdym wieku znajdą tu sporo inspiracji – będą mogli rozbudzać ciekawość, obserwować i doświadczać nauki podczas licznych warsztatów, eksperymentów oraz zajęć prowadzonych w laboratoriach. W planach są również specjalne lekcje tematyczne z różnych dziedzin, m.in.: chemii, fizyki czy biologii.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu.

Galeria zdjęć