Spotkanie było okazją do głębszego zapoznania się z bieżącą działalnością jednostek i wyzwaniami, które przed nimi stoją w najbliższych latach.
Wiele inwestycji w naszych zostało już zrealizowanych, ale sporo również wyzwań przed nami. W przypadku tarnowskiego MCDN-u w planach jest budowa windy osobowej w zabytkowej siedzibie jednostki, przed Biblioteką Pedagogiczną w Tarnowie niemałe wyzwanie związane z dawną salą gimnastyczną Wyższej Szkoły Realnej, która miałaby być zaadaptowana na salę konferencyjno-artystyczną z dobudowaną antresolą
- mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie, oprócz realizacji celów statutowych jednostki, jako ośrodek wiodący prowadzi wielowymiarowe działania w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z wykorzystania z nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem sfery informacyjno-komunikacyjnej. Obszary działań to temat gier komputerowych oraz kwestie związane z funkcjonowaniem w świecie social mediów.
Centrum realizuje także cyklów seminariów Akademia Prawa Oświatowego, w ramach którego realizowano seminaria prowadzone przez specjalistów zewnętrznych oraz nauczycieli-konsultantów dotyczących m.in. aktualnych zagadnień prawnych, odpowiedzialności nauczycieli oraz zasad zatrudniania pracowników, zasad tworzenia dokumentacji szkolnej czy gospodarowania finansami szkoły oraz cykl szkoleniowy na temat wykorzystywania potencjału sztucznej inteligencji w nauczaniu „AI EKSPRES” oraz „Szkolna Cyber Tarcza” poświęcona bezpiecznemu poruszaniu się w cyfrowym świecie.
Tarnowski MCDN zainicjował również systemowe wsparcie szkół w zakresie metod i modeli edukacyjnych wykorzystujących wyposażenie w ramach „Laboratoriów Przyszłości” w oparciu o model STEAM.
Struktura Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie obejmuje trzy filie: w Bochni, Brzesku oraz Dąbrowie Tarnowskiej. Placówka tarnowska posiada 6 wydziałów: Wypożyczalnię, Czytelnię, Wydział Zbiorów Multimedialnych, Wydział Informacyjno-Bibliograficzny, Wydział Opracowania Zbiorów oraz Wydział Organizacyjno-Administracyjny z Samodzielną Komórką Finansową.
Biblioteka posiada komfortową salę warsztatową, pokój konferencyjny, nowoczesny magazyn książek wyposażony w przesuwne regały, a także salę komputerową zagospodarowaną w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Na jej księgozbiór składa się przeszło 80 tysięcy książek, blisko 3500 egzemplarzy czasopism oraz ok. 5 tys. egzemplarzy materiałów multimedialnych. Do zasobów Biblioteki Pedagogicznej wlicza się również będące w opracowaniu archiwalia Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Biblioteka działa w oparciu o model hybrydowy – łączący księgozbiór tradycyjny z cyfrową przestrzenią informacyjną.
Biblioteka Pedagogiczna z założenia jest również miejscem spotkań z czytelnikiem, z książką, ciekawymi osobowościami, zabawą i sztuką. Organizowane są tutaj sieci współpracy nauczycieli, wieczory autorskie, konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia warsztatowe i integracyjne, których adresatami są uczniowie szkół z miasta i powiatu. Nauczyciele bibliotekarze, zarówno w budynku biblioteki, jak i w okolicznych placówkach oświatowych, przeprowadzają lekcje biblioteczne cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów i ich opiekunów.