Piknik Ułański jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom 100. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego. Impreza rozpoczęła się od pokazu musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej. Następnie odbyło się plenerowe widowisko historyczne "Drogi do Niepodległości" nawiązujące do wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności. Miłośnicy kawalerii mogli obejrzeć także pokazy kawaleryjskie: pokaz musztry konnej w wykonaniu dwóch plutonów, władania białą bronią, szablą i lancą, kładzenie konia oraz skoki przez ogień. Wieczorem odbyło się ognisko, podczas którego można było posłuchać opowieści kawaleryjskich.
Już jutro wieczorem na kopcu Józefa Piłsudskiego, zaplanowano capstrzyk z udziałem Wojska Polskiego i oddziałów strzeleckich. We wtorek 5 sierpnia na krakowskim Rynku Głównym będą rozbrzmiewać piosenki legionowe przygotowane w ramach kolejnej „Lekcji Śpiewania”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie kilku wystaw poświęconych Legionom Polskim.
W środę z krakowskich Oleandrów wyruszy współczesna „Kadrówka” by podążać Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W części z tych wydarzeń uczestniczył będzie prezydent RP Bronisław Komorowski.
I wojna światowa odcisnęła na Małopolsce szczególne piętno. To tu formowały się polskie siły zbrojne, stąd wymaszerowała I Kompania Kadrowa, tu też rozegrała się bitwa gorlicka – największe starcie zbrojne I wojny światowej na froncie wschodnim. 100. rocznica to wyjątkowa okazja nie tylko do uczczenia pamięci o ofiarach, ale także do odwiedzenia miejsc, które stanowiły pejzaż dla tego konfliktu. Takich miejsc w Małopolsce nie brakuje. To nie tylko Kraków, ale także m.in. Sękowa, Limanowa, Wapienne czy Gorlice.
Dlatego Małopolski Program Obchodów obejmuje cały region i jest realizowany w oparciu o trzy filary tematyczne. Pierwszy z nich jest związany z wymarszem I Kompanii Kadrowej z Oleandrów i postacią Józefa Piłsudskiego. Walka żołnierza polskiego i wątek łączący wydarzenia, które rozegrały się 100 lat temu na terenach obecnego powiatu limanowskiego, olkuskiego i tarnowskiego to temat II filaru. Ostatni, III blok tematyczny poświęcony został bitwie pod Gorlicami.
W Programie obchodów znalazły się także projekty edukacyjne, kulturalne, artystyczne nawiązujące do historii i budujące jej współczesne znaczenie.
Inicjatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
Informacje o wszystkich działaniach realizowanych w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej”, a także opracowania historyczne, archiwalne zdjęcia i ciekawostki dotyczące tego okresu, znajdują się tutaj.
(mjanus)