Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego zachęcał Panie należące do Kół Gospodyń Wiejskich do sformalizowania swojej działalności, poprzez posiadanie osobowości prawnej ( np. w postaci stowarzyszenia). Umożliwi im to sięganie po środki publiczne. Oprócz PROW na lata 2014-2020 oraz RPO WM 2014-2020, gospodynie wiejskie działające w stowarzyszeniach będą mogły sięgać po środki z Województwa Małopolskiego, np. otwartych konkursów ofert, programu Nasz Region Nasza Szansa oraz pilotażowego projektu GRANT NA START. W ramach tego ostatniego przewidziana została pula środków w wysokości 800 tys. zł.
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Agnieszki Węgrzyn Prezesa Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, która przedstawiła wszelkie aspekty funkcjonowania stowarzyszenia. Adresatki spotkania dowiedziały się na jakie przeszkody mogą trafić i jak sobie z nimi poradzić, jak zdobywać sponsorów i fundusze , a także jak budujące i satysfakcjonujące może być współtworzenie inicjatyw integrujących lokalną społeczność.
Na terenie województwa małopolskiego działa 460 kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, lecz jedynie 20 spośród nich posiada osobowość prawną niezbędną do ubiegania się o wsparcie finansowe.
(mjanus)