Aby nasz regionalny system edukacyjny dobrze działał, musimy dbać nie tylko o dobre warunki i rozwój uczniów, ale także o możliwość rozwoju zawodowego i doskonalenia swoich umiejętności dla nauczycieli i kadry zarządzającej oświatą. Nasze ośrodki MCDN i biblioteka wojewódzka dobrze wypełniają tę misję
- mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
W trakcie wizyty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej wicemarszałek miał okazję zobaczyć najcenniejszy druk pochodzący z 1488 r. - inkunabuł zawierający poemat Owidiusza Heroidy z komentarzem Antolnuego Volscusda, list Safony do faraona z tegoż poematu Heroidy oraz poemat Ibis z komentarzem Domicjusza Calderina.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie powstała w 1922 r. jako biblioteka nauczycielska, jest najstarszą w Polsce działającą nieprzerwanie. Jest jedyną wśród bibliotek pedagogicznych posiadającą status naukowy, ze względu na cenny księgozbiór. Biblioteka posiada ok. 2 tysiące starodruków (książki wydane do 1800) oraz największy w Polsce zbiór sprawozdań szkolnych z obszaru Galicji, z lat 1812-1960.
Wraz z 10 filiami: w Nowej Hucie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Słomnikach, Chrzanowie, Olkuszu, Miechowie, Oświęcimiu, Proszowicach i Wadowicach, biblioteka przygotowuje corocznie bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych oraz dla nauczycieli oraz konferencje. W ramach wspierania bibliotek szkolnych, na początku roku szkolnego organizuje także konferencję metodyczną dla nauczycieli bibliotekarzy z uwzględnieniem kierunków polityki oświatowej na dany rok szkolny.
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli funkcjonuje wraz z czterema organizacyjnie wydzielonymi ośrodkami w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu. Głównym zadaniem placówki jest wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli, kadry zarządzającej oświaty oraz rozwoju organizacyjnego szkół i placówek oświatowych. W tym celu MCDN organizuje konferencje, warsztaty, seminaria i szkolenia zespołów nauczycieli w formie stacjonarnej, online lub hybrydowej. Dzięki umowie zawartej z Małopolskim Kuratorem Oświaty w MCDN pracują doradcy metodyczni, którzy wspierają nauczycieli w doborze odpowiednich celów, treści, metod, zasad i środków oraz form nauczania.