Już po raz drugi, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, małopolskie szkoły ponadgimnazjalne (w tym zawodowe) mogły uzyskać środki na organizację dodatkowych zajęć dla uczniów, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania w zakresie: biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki lub przedsiębiorczości.
Program zajęć dodatkowych lub kół naukowych realizowanych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej oparty jest na scenariuszach opracowanych przez nauczycieli akademickich, którzy współpracowali przy pilotażu projektu. Materiały w nich zawarte wykraczają tematycznie poza podstawę programową w szkołach ponadgimnazjalnych.
- Dzięki chmurze uczniowie, już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, mogą brać udział w zajęciach i wykładach uniwersyteckich. To znacznie ułatwia wybór dalszej ścieżki edukacji. Chcemy, aby w projekt włączyło się ponad 200 szkół z naszego województwa – podkreśla wicemarszałek Stanisław Sorys, który w zarządzie województwa odpowiada za wdrażanie RPO WM 2014-2020.
Zajęcia będą odbywały się dzięki współpracy z krakowskimi uczelniami wyższymi, które są partnerami projektu: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską oraz uniwersytetami: Jagiellońskim, Ekonomicznym, Rolniczym i Pedagogicznym. Uczniowie będą mogli skorzystać z oferty dodatkowych zajęć przeprowadzanych on-line przez nauczycieli akademickich oraz kół naukowych.
W ramach zakończonego naboru złożonych zostało 7 wniosków o dofinansowanie zajęć organizowanych w 9 szkołach ponadgimnazjalnych, które objąć mają 300 uczniów. Złożone projekty zakładają organizację zajęć z wszystkich przedmiotów, chociaż największą popularnością cieszą się zajęcia z informatyki.
W pierwszym naborze dofinansowanie otrzymały: I LO w Chrzanowie, I LO w Oświęcimiu, IV LO w Olkuszu, ZSTiP w Nowym Targu, I LO w Nowym Sączu, Technikum w ZS w Zakliczynie, ZSO w Myślenicach, SZSP w Nawojowej oraz 4 szkoły ponadgimnazjalne z Krakowa.
(Biuro Prasowe UMWM)