Zagadnienia, wokół których będą się toczyć obrady, zostały pokrótce przedstawione podczas konferencji prasowej przez Wiesława Zimowskiego – członka zarządu województwa, Christiane Demontès - Wiceprzewodniczącą Regionu Rhône-Alpes do spraw szkolnictwa zawodowego i Senator Republiki Francuskiej, Walo Hutmacher’a - Przewodniczącego FREREF oraz Domenico Lenarduzzi - Honorowego Dyrektora Generalnego Komisji Europejskiej.

Udział Małopolski w projekcie Letniego Uniwersytetu jest związany z rozpoczętą w 2003 roku współpracą w zakresie edukacji z francuskim Regionem Rhône-Alpes. Wynikiem współpracy było zaproszenie naszego województwa do uczestnictwa w projekcie Fundacji Regionów Europejskich na Rzecz Badań nad Edukacją i Kształceniem Zawodowym (FREREF), skupiającej przedstawicieli regionów europejskich i Quebecu. Fundacja działa na rzecz wymiany doświadczeń oraz koncepcji metodologicznych i formalnych w zakresie kształcenia ustawicznego, a jednym z jej projektów jest właśnie Sieć Letniego Uniwersytetu Europejskiego. Małopolska jako jeden z dziewięciu regionów uczestniczy w projekcie już od 2003 roku. Jego dotychczasowa realizacja na terenie naszego regionu umożliwiła wymianę doświadczeń pomiędzy osobami zawodowo zajmującymi się problematyką kształcenia oraz władzami regionów i zintensyfikowała ich współpracę.
Aktualne i planowane działania Województwa Małopolskiego w zakresie rozwoju kształcenia ustawicznego zawarte są w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 (Poprawa jakości i poziomu wykształcenia mieszkańców) oraz w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 (Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy). Zorganizowanie w Krakowie sesji Uniwersytetu Letniego w znacznym stopniu pomoże w opracowaniu rozwiązań systemowych dla tych działań.