Cykl warsztatów, szkoleń i spotkań kierowany jest do osób w wieku 10-15 lat oraz 60+ z gmin Niepołomice, Gdów, Wielka Wieś, Raciechowice, Radziemice. Celem projektu jest wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Ważnym elementem jest tu zwłaszcza kształcenie umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii. Organizatorzy warsztatów postanowili zwrócić się więc o pomoc do tych, którzy współcześnie najlepiej radzą sobie z obsługą komputera, tableta czy smartfona: do dzieci i młodzieży.
– Z jednej strony mamy więc ludzi młodych, którzy na co dzień czerpią informacje i wiedzę z Internetu, a z drugiej seniorów , którzy sami są skarbnicą wiedzy, doświadczenia i tradycji – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak, otwierając – Wierzę, że obydwa pokolenia mają sobie wiele do zaoferowania i przekazania. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na zagrożenia, jakie czekają na użytkowników Internetu – Internet to dodatkowa forma kontaktu z drugim człowiekiem, nie może ona jednak zastąpić żywego dialogu i spotkania twarzą w twarz.
Efektem współpracy ma być specjalna platforma internetowa, na której seniorzy będą mieć możliwość publikowania przygotowanych przez nich materiałów: tekstów i filmów. W ramach całego projektu aktywizacji społecznej, seniorzy wezmą też udział w szkoleniach związanych ze sztuką, finansami i zdrowym żywieniem. Dodatkowo przygotowano dla nich wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Zakopanego, zwiedzanie Krakowa oraz wspólne wyjścia m.in. do teatru. Projekt "przeciwdziałanie e-wykluczeniu" jest finansowane w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych w ramach grantu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a realizowane jest Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
(mbab)