Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Jak będzie wyglądać Cogiteon?

Edukacja
17 października 2018
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to pierwszy publiczny budynek w regionie, który powstaje przy użyciu nowoczesnych technologii i symulacji komputerowej – tzw. BIM. Dzięki temu już na tym etapie można oglądać obiekt z niemal każdej strony, a nawet… testować jego wytrzymałość.

Wspólnie z architektami i pracownikami centrum pierwsze efekty prac nad siedzibą Cogiteonu w BIM podglądał też Grzegorz Lipiec, który w zarządzie województwa odpowiada za kwestie edukacji.

Obserwując poszczególne etapy pracy nad Małopolskim Centrum Nauki, od koncepcji po faktyczne prace nad projektem siedziby, nie kryję, że wiążę z tym miejsce ogromne nadzieję. Wierzę, że będzie to instytucja na miarę XXI wieku – gdzie wiedza o człowieku i świecie będzie przedstawiana nie tylko w kompleksowy i nowoczesny, ale też pasjonujący sposób. Takiego miejsca bardzo brakuje w regionie i jestem pewien, że równie niecierpliwie jak ja, czeka na niego też sporo mieszkańców

– mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Centrum z gry komputerowej
Trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Na razie obiekt, który będzie się znajdował przy al. Bora-Komorowskiego w Krakowie, powstaje w przestrzeni wirtualnej. Dzięki wykorzystaniu technologii BIM (ang. Building Information Modeling, a więc modelowania informacji o budynku) już na tym etapie znamy coraz więcej rozwiązań i szczegółów technicznych. BIM to nie tylko narzędzie, dzięki któremu architekci nie ślęczą już nad kartonami bloku technicznego – to filozofia projektowania i zarządzania inwestycją. Architekci z biura Heinle, Wischer und Partner, które w lutym tego roku wygrało konkurs na siedzibę centrum nauki, przenieśli wizję zwycięskiej pracy do świata wirtualnego.

Aby powstało innowacyjne miejsce popularyzujące naukę, musimy stawiać na najnowsze technologie. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji w Polsce i jedyną w Małopolsce, która zdecydowała się na wykorzystanie BIM już na etapie projektowania

– mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

BIM pozwala wygenerować nieskończoną ilość przekrojów 3D i planów. Mało tego – wirtualny obiekt „zbudowany” jest z materiałów dostępnych na rynku. Co ważne, programy komputerowe odzwierciedlają też te same siły i przeciążenia, na które narażona jest budowla w realnym świecie. Taki system pracy niezwykle usprawnia proces projektowania, bo już na etapie koncepcji pozwala przetestować wybrane rozwiązania, a także wyeliminować ewentualne konflikty czy błędy.

Technologia BIM, z której już teraz korzysta Cogiteon, będzie wykorzystywana również w przyszłości do zarządzania gotowym obiektem. Każdy detal budynku będzie miał odzwierciedlenie w systemie komputerowym, a niektóre elementy jego działania będą mogli zobaczyć zwiedzający.

Co pod ogrodem?
Już wiadomo, że budynek Cogiteonu będzie się składał z 4 brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy… pieczenia i gotowania.

W najwyższej bryle, zlokalizowanej przy alei Bora-Komorowskiego, znajdzie się reprezentacyjne wejście do centrum, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła będzie swoistym mózgiem obiektu, pełniąc funkcję administracyjną. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, a także szklarnia połączona z laboratorium oraz parking podziemny.

Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Możliwe, że nawet struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.

Pierwszy eksponat centrum 

Łączenie różnych światów i wykorzystywanie nowoczesnych technologii widać nie tylko na etapie tworzenia budynku. Na każdym kroku będą się z tym stykać także goście, którzy odwiedzą za dwa lata tę niezwykłą instytucję. – Jesteśmy jednym z niewielu centrów nauki, które tak dużą wagę przykładają do integracji sztuki z nauką – opowiada Piotr Szymański.

Właśnie dlatego pierwszy eksponat Cogiteonu został przygotowany przez artystkę – Martę Antoniak, absolwentkę Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Malarka posługując się starymi medycznymi rycinami, stworzyła kolorowy obraz ludzkich płuc. Jej praca odwołuje się nie tylko do motywu przewodniego narracji centrum, ale również do tematyki wystawy mobilnej pt. „Naukowiej”. Przypomnijmy, specjalny samochód wyruszy w podróż po Małopolsce już wkrótce, a praca Marty Antoniak stanie się jednym z elementów opowieści o powietrzu.

 

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM