Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Język angielski dla najmłodszych

Edukacja
10 września 2021
W ramach zadania budżetowego Departamentu Edukacji UMWM "Wsparcie realizacji zadań wychowawczych szkoły" zostało zwiększone dofinansowanie do programu "Dwujęzyczny przedszkolak".

"Dwujęzyczny przedszkolak", to uniwersalny program, który pomaga każdemu dziecku opanować język angielski na poziomie dwujęzycznym i czerpać z tego wszelkie możliwe korzyści. Program jako rozwiązanie perspektywiczne, także systemowe, adresowany jest do osób odpowiedzialnych za politykę edukacyjną, społeczną czy zdrowotną, w tym również do kierujących placówkami dla dzieci w okresie szczególnej wrażliwości językowej.

Samorząd Województwa Małopolskiego rozpoczął wdrażanie Programu „Dwujęzyczne Dzieci” w przedszkolach na terenie całego regionu już w czasie zeszłorocznych wakacji, a projekt ten jest kontynuacją podjętych działań.  W całości finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, a także jest w pełni bezpłatny dla chętnych przedszkolaków i ich rodziców, opiekunów i przedszkoli.

Z uwagi na duże zainteresowanie projektem, zostały uruchomione dodatkowe środki finansowe z Budżetu Województwa w wysokości niemal 25 tys. zł, które pozwolą każdemu chętnemu dziecku cieszyć się z poznawania nowego języka.

Warto zainteresować się programem „Dwujęzyczny Przedszkolak”, bo dla najmłodszych to z jednej strony okazja do zabawy, a jednocześnie szansa na naukę i rozwijanie zdolności. Umysł dziecka jest niezwykle chłonny, ma niezwykłe możliwości, które dzieci w sposób naturalny wykorzystują poznając niezwykle intensywnie świat

- mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Projekt zakłada codzienny, kontekstowy kontakt dziecka z językiem zarówno w placówce, jak i domu. Stosowane metody nauczania języka angielskiego, bazują na naturalnych dla małych dzieci uwarunkowaniach i predyspozycjach. Formuła zajęć odwołująca się do specyfiki dziecięcego świata, jest oparta na silnym czynniku środowiskowym i interaktywnej komunikacji, w pełni czerpie z dziecięcego potencjału i wykorzystuje właściwą najmłodszym spontaniczną ciekawość, żywiołowość oraz zamiłowanie do zabawy. Okres od urodzenia dziecka do około 6-8 roku życia zwany jest okresem szczególnej wrażliwości językowej. W tym czasie dziecko może nabywać drugi i kolejne języki na tych samych zasadach, co język ojczysty.

W tym roku projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców, którzy za pośrednictwem placówek przedszkolnych wyraziły chęć wzięcia w nim udziału.

W bieżącym roku  na realizację działań w projekcie "Dwujęzyczny przedszkolak" przeznaczono łączną kwotę w wysokości 100 tys. zł.  Dzieci z placówek w całej Małopolsce mogą uczyć się języka obcego już od września br., nie ponosząc przy tym kosztów własnych.

Współorganizatorem projektu są Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Małopolsce: PBW im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, PBW w Tarnowie oraz PBW w Nowym Sączu. Realizatorem zadania jest Yellow House English SA- spółka akcyjna.

 

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / ACH